Search
Close this search box.

Letošní kulturní kalendář je plný zajímavých akcí pro každého

Přehled toho nejzajímavějšího, co letošní kalendář v Blansku nabízí:

Od 27. února se v Muzeu Blanenska otevírá nová expozice Cesta do pravěku Blanenska. Návštěvníci zde mohou mimo jiné zhlédnout unikátní Wanklovy archeologické nálezy, které se tak po 150 letech vracejí zpět na Blanensko.

V březnu pak proběhne druhý ročník akce Dejme Blansku zelenou! 17. března společně s dobrovolníky a sportovci zasadíme na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka devadesát mladých habrů. Nebude chybět občerstvení a společné opékání špekáčků.

Kulturní středisko přichystalo pro rok 2018 tři zajímavá divadelní představení. Situační komedie Můžu k tobě? v podání Divadla Artur se v Blansku představí 12. března, 23. dubna se uskuteční legendární představení S Pydlou v zádech s Josefem Dvořákem v hlavní roli a 24. září navštíví Blansko Tchýně na zabití v podání Dany Homolové, které budou sekundovat Lucie Zedníčková, Martin Kraus a Anna Kulovaná.

Duben se již tradičně nese ve znamení Zahájení turistické sezony v Moravském krasu a okolí. Letos se tato akce uskuteční kvůli oslavám Velikonoc o týden později, tedy 8. dubna. Turistické pochody z Blanska a Boskovic se vydají do Černé Hory, kde pokusí ustanovit netradiční český rekord – tentokrát to bude setkání lidí, kteří mají něco „na háku“.

Na Pálení čarodějnic s bohatým doprovodným programem v Rekreační oblasti Pálava se pak nejen děti mohou těšit 30. dubna.

Netradičním zážitkem může být ve dnech 7. až 8. května Noc věží a rozhleden, kdy bude možné pozorovat východ slunce z věže kostela sv. Martina.

Pokud máte děti, vaší pozornosti by zajisté neměl ujít festival volnočasových aktivit pro děti Bambifest, který se bude v blanenském zámeckém parku konat od 18. do 19. května. Najdete zde atraktivní prezentace nejen blanenských organizací, klubů a kroužků, které nabízejí aktivity pro děti.

Dětem budou věnovány i následující dvě červnové akce – Dětský den v zámeckém parku (2. června) a charitatitvní akce You Dream We Run (8.–9. června), kdy stovky běžců při 24hodinové běžecké štafetě pomohou splnit sny postiženým dětem.

Třetí ročník největšího blanenského hudebního festivalu Morava Park Fest se uskuteční 23. června 2018. Letošními hvězdami budou David Koller, Aneta Langerová, Mirai, Sebastian, Jelen a Rybičky 48.

Vaše chuťové buňky uprostřed léta zcela jistě potěší blanenské Gulášobraní (28. července), kde budete moci ochutnat nejen výběr z deseti druhů soutěžních gulášů, ale také výběr piv z malých pivovarů.

Půlmaraton Moravským krasem se v letošním roce bude konat již v půli srpna, konkrétně 18. srpna. Letos si pořadatelství jednoho z nejkrásnějších půlmaratonů na Moravě vzala na svá bedra blanenská asociace ASK Blansko. Druhý populární běžecký závod Blanenská desítka se uskuteční 15. září.

Koncem srpna se Blansko stane rájem pro filmové nadšence. V termínu 31.08.–09.09. se v Blansku uskuteční 80. světový festival amatérských filmů UNICA 2018. Soutěže se zúčastní zástupci z více než třiceti zemí světa.

Také v Blansku nezapomínáme na letošní 100. výročí vzniku republiky. Muzeum Blanenska ve spolupráci s městem Blansko, Galerií města Blanska a Státním okresním archivem Blansko pořádá dne 7. září slavnostní zahájení výstavy 10 × 10 let republiky na Blanensku. Další dvě akce k výročí se budou konat přímo 28. října – Slavnostní koncert pěveckého sboru Rastislav ke 100. výročí české státnosti a v kostele sv. Martina pak akce s názvem Výstup na věž s vlajkou.

V listopadu si nenechte ujít již 12. ročník největší městské akce Vítání sv. Martina (09.–11. listopadu). Čeká vás třídenní program s historickým jarmarkem a tradičními řemesly, průvod městem se svatým Martinem na bílém koni v čele, ochutnávka vín Na víno s Martinem, gastronomické speciality a množství doprovodných akcí pro děti i dospělé.

Z listopadových akcí rozhodně nemůžeme vynechat festival Rajbas 2018, který se uskuteční v termínu 23.–25. listopadu.

Prosinec je nejen v Blansku ve znamení adventu. V Blansku tradičně rozsvěcujeme vánoční strom poslední pátek v listopadu (30. listopadu 2018). Po všechny adventní soboty pak můžete u vánočního stromu navštívit tematické koncerty v podání nejen blanenských skupin a uměleckých souborů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient