Search
Close this search box.

Architekti představí plzeňanům revitalizaci Americké – Sirkové v terénu

Oživení území Americké – Sirkové pokračuje. Ve středu 20. června od 14 do 19 hodin seznámí městští architekti s navrženým konceptem revitalizace prostoru křižovatky ulic Americká a Sirková. Návrh vychází mimo jiné z územní studie Plzeň, Americká – Sirková, která byla Plzeňanům představena v lednu 2018. V návaznosti na to jsou zájemci zváni k dalšímu společnému plánování tohoto prostoru. Plánovací den proběhne ve středu 20. června ve stanu před bývalým Priorem. Ve třech blocích, které se budou opakovat ve 14, 16 a 18 hodin, bude návrh prezentován uceleně.

„Navazujeme na lednové představení územní studie, která stanovila základní podmínky pro budoucí podobu celého více než jedenácti hektarového území mezi Americkou ulicí, Denisovým nábřežím a Nádražní ulicí. Předsevzali jsme si tehdy další informování veřejnosti tak, aby se součástí změny prostoru, který zkráceně nazýváme Americká – Sirková, stali i jeho obyvatelé, uživatelé a návštěvníci. Plánovací den je tak další příležitostí, jak se společně propojit, sdílet názory a konzultovat,“ řekla ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Plánovací den bude věnován konceptu revitalizace prostoru křižovatky Americká – Sirková a jejího bezprostředního okolí. „Jedná se o veřejné prostranství o velikosti přibližně tři hektary, které je ve vlastnictví města, a tudíž můžeme relativně rychle přistoupit k jeho oživení. Považujeme to za zásadní krok a impulz, který může pomoci kvalitnímu rozvoji celého řešeného území,“ vysvětlil spoluautor konceptu z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně architekt Jaroslav Holler.

Návrh revitalizace prostoru křižovatky vychází ze čtyř základních cílů. Z místa by měla vzniknout především důstojná brána do města. Tímto prostorem denně projde více než 30 tisíc lidí a je to pro mnoho návštěvníků první setkání s městem po příjezdu autobusem nebo vlakem. Druhým cílem je dobrá adresa. Cílem je vytvořit prostor, kde lidé budou chtít žít a trávit čas. Dané místo by se mělo především stát moderním přestupním uzlem, kde na sebe bude navazovat několik druhů dopravy. Posledním cílem je bezpečnost a udržitelnost prostředí.

Revitalizace prostoru křižovatky Americká – Sirková je projekt, který chce prostřednictvím kvalitního architektonického a materiálového řešení dosáhnout co nejrychlejšího oživení daného veřejného prostranství tak, aby odpovídalo významu místa a vytvořilo podmínky pro další kvalitní rozvoj celého území. Vznikající studie podrobněji řeší ústřední prostor rozsáhlejší lokality, pro kterou byla v roce 2017 odsouhlasena Zastupitelstvem města Plzně územní studie Plzeň, Americká – Sirková. Vznikající studie pracuje s veřejným prostorem o velikosti přibližně tři hektary, který je ve vlastnictví statuárního města Plzně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient