Architekti představí plzeňanům revitalizaci Americké – Sirkové v terénu

Oživení území Americké – Sirkové pokračuje. Ve středu 20. června od 14 do 19 hodin seznámí městští architekti s navrženým konceptem revitalizace prostoru křižovatky ulic Americká a Sirková. Návrh vychází mimo jiné z územní studie Plzeň, Americká – Sirková, která byla Plzeňanům představena v lednu 2018. V návaznosti na to jsou zájemci zváni k dalšímu společnému plánování tohoto prostoru. Plánovací den proběhne ve středu 20. června ve stanu před bývalým Priorem. Ve třech blocích, které se budou opakovat ve 14, 16 a 18 hodin, bude návrh prezentován uceleně.

„Navazujeme na lednové představení územní studie, která stanovila základní podmínky pro budoucí podobu celého více než jedenácti hektarového území mezi Americkou ulicí, Denisovým nábřežím a Nádražní ulicí. Předsevzali jsme si tehdy další informování veřejnosti tak, aby se součástí změny prostoru, který zkráceně nazýváme Americká – Sirková, stali i jeho obyvatelé, uživatelé a návštěvníci. Plánovací den je tak další příležitostí, jak se společně propojit, sdílet názory a konzultovat,“ řekla ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká.

Plánovací den bude věnován konceptu revitalizace prostoru křižovatky Americká – Sirková a jejího bezprostředního okolí. „Jedná se o veřejné prostranství o velikosti přibližně tři hektary, které je ve vlastnictví města, a tudíž můžeme relativně rychle přistoupit k jeho oživení. Považujeme to za zásadní krok a impulz, který může pomoci kvalitnímu rozvoji celého řešeného území,“ vysvětlil spoluautor konceptu z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně architekt Jaroslav Holler.

Návrh revitalizace prostoru křižovatky vychází ze čtyř základních cílů. Z místa by měla vzniknout především důstojná brána do města. Tímto prostorem denně projde více než 30 tisíc lidí a je to pro mnoho návštěvníků první setkání s městem po příjezdu autobusem nebo vlakem. Druhým cílem je dobrá adresa. Cílem je vytvořit prostor, kde lidé budou chtít žít a trávit čas. Dané místo by se mělo především stát moderním přestupním uzlem, kde na sebe bude navazovat několik druhů dopravy. Posledním cílem je bezpečnost a udržitelnost prostředí.

Revitalizace prostoru křižovatky Americká – Sirková je projekt, který chce prostřednictvím kvalitního architektonického a materiálového řešení dosáhnout co nejrychlejšího oživení daného veřejného prostranství tak, aby odpovídalo významu místa a vytvořilo podmínky pro další kvalitní rozvoj celého území. Vznikající studie podrobněji řeší ústřední prostor rozsáhlejší lokality, pro kterou byla v roce 2017 odsouhlasena Zastupitelstvem města Plzně územní studie Plzeň, Americká – Sirková. Vznikající studie pracuje s veřejným prostorem o velikosti přibližně tři hektary, který je ve vlastnictví statuárního města Plzně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak