Aktivisté vtrhli na jeviště. Nechtěli dovolit Ježíši, aby znásilnil muslimku

Málokdy v České republice vyvolá nějaký kulturní počin kontroverzi, která dospěje třeba až k protestu. Toto se však stalo a to včera při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí.

Aktivisté, kteří si říkají Slušní lidé, těsně po začátku divadelní hry vtrhli na jeviště, postavili se před herce a bránili jim v dalším hraní. Herci se snažili s nimi diskutovat, na jeviště přicházeli i běžní diváci, kteří byli na straně herců. Ani členům bezpečnostní agentury se nepovedlo donutit aktivisty, aby opustili jeviště, byla proto přivolána policie. Poté co do divadla dorazil její antikonfliktní tým, došlo k dohodě a aktivisté jeviště opustili.

Protesty proti představení se konaly už během dne. Pořádali je křesťanští aktivisté, ale třeba i předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek. Protestů se zúčastnilo jen několik desítek lidí.

Hru Naše násilí a vaše násilí představil v Divadle na provázku v rámci přehlídky Divadelní svět chorvatský režisér Oliver Frljič. Tento umělec patří k respektovaným evropským režisérům, ale je znám i svými kontroverzními inscenacemi. V této uvedené hře byla pravděpodobně spouštěčem fotografie, na které Ježíš znáslilňuje muslimku.

Tuto hru už dříve odsoudila katolická církev a i někteří politici vyzývali, aby byla inscenace vyškrtnuta z festivalu. Toto však ředitel divadla Martin Glaser jednoznačně odmítl. „Navíc letošním tématem festivalu je svoboda a její křehkost.,“ zdůraznil Glaser.

Už ve čtvrtek byla na festivalu uvedena Frljičova hra Prokletí. I zde došlo k problémům, 20 akvitistů hnutí Slušní lidé se snažili dostat do zamčeného sálu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient