Aktivisté vtrhli na jeviště. Nechtěli dovolit Ježíši, aby znásilnil muslimku

Málokdy v České republice vyvolá nějaký kulturní počin kontroverzi, která dospěje třeba až k protestu. Toto se však stalo a to včera při divadelním představení Naše násilí a vaše násilí.

Aktivisté, kteří si říkají Slušní lidé, těsně po začátku divadelní hry vtrhli na jeviště, postavili se před herce a bránili jim v dalším hraní. Herci se snažili s nimi diskutovat, na jeviště přicházeli i běžní diváci, kteří byli na straně herců. Ani členům bezpečnostní agentury se nepovedlo donutit aktivisty, aby opustili jeviště, byla proto přivolána policie. Poté co do divadla dorazil její antikonfliktní tým, došlo k dohodě a aktivisté jeviště opustili.

Protesty proti představení se konaly už během dne. Pořádali je křesťanští aktivisté, ale třeba i předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek. Protestů se zúčastnilo jen několik desítek lidí.

Hru Naše násilí a vaše násilí představil v Divadle na provázku v rámci přehlídky Divadelní svět chorvatský režisér Oliver Frljič. Tento umělec patří k respektovaným evropským režisérům, ale je znám i svými kontroverzními inscenacemi. V této uvedené hře byla pravděpodobně spouštěčem fotografie, na které Ježíš znáslilňuje muslimku.

Tuto hru už dříve odsoudila katolická církev a i někteří politici vyzývali, aby byla inscenace vyškrtnuta z festivalu. Toto však ředitel divadla Martin Glaser jednoznačně odmítl. „Navíc letošním tématem festivalu je svoboda a její křehkost.,“ zdůraznil Glaser.

Už ve čtvrtek byla na festivalu uvedena Frljičova hra Prokletí. I zde došlo k problémům, 20 akvitistů hnutí Slušní lidé se snažili dostat do zamčeného sálu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.