Zvládne Miroslav Poche tlak prezidenta a premiéra?

(Aktualizováno před )

Hlavním tématem včerejšího rozhovoru v Lánech mezi prezidentem Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem byla nominace sociálně demokratického europoslance Miroslava Pocheho na post ministra zahraničí.

Jak Zeman tak Babiš jsou v tuto chvíli proti tomu, aby se Poche stal šéfem zahraničního resortu. Vadí jim jeho protiizraelské a proimigrační postoje. Proti jeho zvolení jsou i komunisté, kteří mají tolerovat budoucí vládu mezi hnutím ANO a stranou ČSSD. “KSČM by vládu s panem Pochem nepodpořila, takže ji nemá smysl navrhovat. Prezident by ji ostatně odmítl i jmenovat. Pokud bychom takovou vládu přesto navrhli, vznikne ústavní krize, ve které se opravdu nechci angažovat,” uvedl na své sociální síti Andrej Babiš.

Prezident by se měl po návratu z oficiální návštěvy Ústeckého kraje postupně setkávat se všemi nominanty na ministry. Počítá se i s jeho setkáním s Miroslavem Pochem. “Doufám, že schůzka bude především o mých názorech na zahraniční politiku a směřování české zahraniční politiky,” nechal se slyšet Poche.
Přesto podle premiéra by bylo nejlepší, kdyby Poche svou kandidaturu ještě zvážil.

ČSSD nadále trvá na tom, aby se Miroslav Poche stal ministrem zahraničí. Podle slov předsedy sociálních demkratů Jana Hamáčka si ČSSD nenechá nic diktovat.

Kromě ministerstev spravedlnosti a obrany (a kvůli osobě Miroslava Pocheho vlastně i zahraničí) jsou ostatní posty víceméně jisté:

Premiér – Andrej Babiš
Ministryně financí – Alena Schillerová
Ministr vnitra – Jan Hamáček
Ministr zahraničí – Miroslav Poche (odmítá ho prezident Miloš Zeman)
Ministr zdravotnictví – Adam Vojtěch
Ministr školství – Robert Plaga
Ministr životního prostředí – Richard Brabec
Ministr průmyslu – Tomáš Hüner
Ministr práce a sociálních věcí – Petr Krčál
Ministryně pro místní rozvoj – Klára Dostálová
Ministr zemědělství – Miroslav Toman
Ministr kultury – Antonín Staněk
Ministr dopravy – Dan Ťok

Před zámkem v Lánech čekala na premiéra skupinka demonstrantů, kteří chtěli premiérovi předat petici, v které je více než čtvrt milionů podpisů lidí, kteří si přejí, aby odstoupil z funkce premiéra. Andrej Babiš se však s novináři sešel v Průhonicích.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz