Search
Close this search box.

ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou má unikátní učebnu, je jediná v regionu

Modernizace Základní školy v Mozartově ulici v Jablonci nad Nisou stála téměř 10 milionů korun, přičemž město na ni získá šestimilionovou dotaci. Nyní se škola může pochlubit obnovenými učebnami chemie a IT, novým výtahem a hlavně geoparkem v atriu. Venkovní učebna je v regionu jediná.

„Přesněji řečeno – venkovní učebna až taková vzácnost není, ale školní geopark je opravdu výjimečný,“ tvrdí náměstek jabloneckého primátora David Mánek, který se zúčastnil společně s několika řediteli dalších jabloneckých základních škol prezentace výuky v geoparku, jíž vedl Vladislav Rapprich a Patrik Fiferna z České geologické služby.

Kromě atria s novou učebnou pro výuku přírodních věd se ve škole modernizovaly třídy výpočetní techniky a chemie včetně kabinetu se skladem. Celý objekt je nyní díky výtahu a úpravě vstupu do školy bezbariérový. Personál školy získal navíc nové toalety. „Za nové učebny jsem velmi rád. Díky nim má škola další možnosti, jak rozšířit výuku, a to navíc o praktickou geologii,“ raduje se ředitel ZŠ Mozartova Karel Opočenský, jenž doufá ve spolupráci s dalšími školami a vzdělávacími organizacemi. „Geologická sbírka v atriu je skutečně jedinečná,“ dodává.

Na venkovní učebně se začalo s plnou silou pracovat během letních prázdnin, aby budování co nejméně narušilo výuku. Stavebníci se však bohužel nevyhnuli potížím. „Když jsme odkryli povrch atria, zjistili jsme odlišný beton a nevyhovující inženýrské sítě. Takže jsme nejprve museli odstranit silnou betonovou vrstvu, zrekonstruovat kanalizaci, vodovod i hromosvod, a pak teprve položit zámkovou dlažbu,“ vzpomíná vedoucí oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu Pavel Sluka.

Modernizace školy v Mozartově ulici si vyžádala 9,6 mil. korun, dotace z EU a státního rozpočtu budou ve výši 6,7 mil. korun a město se podílelo 3,6 mil. z vlastní kasy. Tento projekt byl jen 1. etapou většího, Modernizace ZŠ Liberecká a ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou, který zahrnuje také modernizaci ZŠ Liberecká. Ta by měla proběhnout příští rok a obnovou projdou učebny přírodopisu, dílen, fyziky a chemie včetně kabinetů, zcela nová třída vznikne pro výuku cizích jazyků. „Samozřejmě i zde se bude řešit bezbariérový přístup, úpravou projde vyrovnávací rampa u schodiště hlavního vstupu, nová bude imobilní plošina na schodiště uvnitř školy a imobilní WC,“ dodává Sluka.

Projekt „Modernizace ZŠ Liberecká a ZŠ Mozartova v Jablonci nad Nisou“ je spolufinancován z EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj – Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) a je v souladu s Integrovaným plánem rozvoje území (IPRÚ) Liberec – Jablonec nad Nisou.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient