Před pár dny až z daleké Indonésie přišla zpráva o zadržení pytláků želvích vajec , kteří pravidelně vykrádali želví snůšky kriticky ohrožených karet obrovských a přispívali tak k ohromnému kolapsu tamní mořské biodiverzity. Na odhalení a zadržení indonéských pytláků se podíleli i čeští a slovenští přírodovědci. Mezi nimi byla i terénní pracovnice Zoo Hodonín Hana Svobodová, která v oblasti dlouhodobě pomáhá chránit mořské želvy.
Česko-slovenské skupině s názvem Wildlife Guards se s pomocí indonéského týmu podařilo odhalit a zatknout pytláky a pašeráky želvích vajec už koncem března. S pomocí Indonéského námořnictva zadrželi loď se šestičlennou posádkou, která pravidelně vykrádala želví snůšky v indonéském souostroví Derewan. Na lodi pytláků bylo nalezeno 1209 vajec kriticky ohrožené karety pravé a karety obrovské a pět kilo dynamitu pro nelegální rybolov dynamitem.
V oblasti působí i zakladatelka organizace „Chráníme mořské želvy“ a terénní zooložka Zoo Hodonín Hana Svobodová, která se podílí na vedení místní neziskové organizace „Konservasi Biota Laut Berau“. Jejím cílem je pomoci zefektivnit ochranu mořských želv a redukovat prodej produktů z želvího masa a vajec, určených ke konzumaci, a z želvoviny, která se používá především k výrobě šperků. „Oblast Berau je nejdůležitějším kladištěm karet obrovských v celé jihovýchodní Asii a trpí neustálými nájezdy pytláků,“ sdělila pro média Hana Svobodová. „Pokud v oblasti nebude probíhat systematická ochrana, může to mít fatální následky na celkovou populaci mořských želv na světě,“ dodala. Každé želví hnízdo obsahuje 80 až 100 vajec a vejce se často prodávají i do zahraničí, především do Singapuru, Malajsie a Číny, do restaurací pro turisty.
Celou zatýkací akci připravovala česko-slovenská skupina Wildlife Guards dlouho. Skupina se specializuje na ochranu ohrožených druhů zvířat prostřednictvím rozkrývání organizovaného zločinu na přírodním bohatství.