Znojmo již ví, co nejvíce trápí jeho obyvatele

Z Fóra Zdravého města Znojma, které proběhlo 5. dubna 2018, a následné veřejné ankety vzešlo celkem osm prioritních oblastí, které znojemské občany nejvíce trápí. Zazněly palčivé problémy definované již v minulých letech, ale i zcela nové.

„Již poněkolikáté například zaznělo přání občanů k vytvoření kulturně společenského centra a nově odkoupení budovy České spořitelny známé jako Domeček, což spolu souvisí. A toto již řešíme,“ říká místostarosta města Znojma Jakub Malačka, který je odpovědným politikem pro Zdravé město Znojmo. „Místo setkávání vznikne díky projektu Centrum obnovy společného kulturního dědictví v budově staré školy v Louckém klášteře. A odkup Domečku bude projednávat zářijové zastupitelstvo,“ připomíná místostarosta Malačka.

Mezi čtyřmi prioritami, kterými se vedení města bude zabývat, je kromě odkupu Domečku a zřízení společensko-kulturního centra zařazeno navrácení kaple Panny Marie Pomocné na Mariánské náměstí, sociální bydlení a zlepšení údržby Gránického údolí.

Zbylými 4 prioritami z Fóra a ankety jsou výstavba oddělení pro dlouhodobě nemocné, řešení prostoru autobusového nádraží, platba za odpady dle produkovaného množství a výstavba nové sportovní haly. Ty jsou pro město obtížně řešitelné.

„O stavu nádraží neustále diskutujeme, hledáme řešení, ale pozemky patří soukromé firmě a ta není ochotná s námi jednat. Potřebu dalšího sportoviště jsme se již vloni rozhodli řešit nákupem Sportovní haly Dvořákova. Nabízí se stále možnost vybudovat sportovní halu v prostorách lázní, to ale bude možné až po výstavbě nového krytého bazénu v Louce,“ vysvětluje Malačka.

„Oddělení pro dlouhodobě nemocné je v gesci kraje, kterému podnět předáme a v případě potřeby počítáme s tím, že se město finančně zapojí,“ dodává Malačka. Priorita placení za odpady dle produkovaného množství odpadů není v technických možnostech současného systému.

Vedení města se rozhodlo vyslyšet i jiné prosby obyvatel, které sice nejsou ověřenými problémy, ale získaly na Fóru Zdravého města a při následné veřejné anketě velké množství hlasů. Těmi jsou:

Doplnit stávající prvky na dětském dopravním hřišti J. Hořejšího
Vystavět nové dětské dopravní hřiště v Příměticích – víceúčelové cyklistické hřiště (biketrial)
Vytvořit studentský městský parlament, který by jednal s radnicí
Zřídit kontejnery na plasty a bioodpad na centrálním hřbitově

Veřejná anketa následuje vždy po Fóru Zdravého města Znojma. Letos probíhala od 9. dubna do 4. května a zapojilo se do ní 637 respondentů. Jejím cílem bylo ověřit, zda priority stanovené na samotném Fóru vnímají stejně i občané, kteří se veřejné debaty osobně neúčastnili. K bodům z ankety se následně stanovili návrhy opatření a garanti odpovědní za řešení jednotlivých oblastí.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient