Zloději psů se naučili obcházet povinné čipy, jednoduše je zvířatům vyřežou! Pomoci by mohly testy DNA

V ČR se objevily první případy neodborného odstranění čipu u psa, tvrdí chovatelé. Ani povinné čipování psů, které v ČR platí už rok a půl, tak nezabrání nelegálním obchodům se zvířaty. Řešením vy byla alternativní metoda, například formou analýzy DNA ze vzorku krve či ze slin. 

V ČR se objevily první případy neodborného odstranění čipu u psa, tvrdí chovatelé. Ani povinné čipování psů, které v ČR platí už rok a půl, tak nezabrání nelegálním obchodům se zvířaty. Řešením vy byla alternativní metoda, například formou analýzy DNA ze vzorku krve či ze slin. 

„Lidé jsou vynalézaví a zjistili, že čip se dá odstranit. Bohužel se to děje, i když nemáme hmatatelné důkazy. Ale víme o tom, že se kradou psi na zakázku, kterým se následně překupníci pokoušejí čip odstranit,“ vysvětluje majitelka chovné stanice z Kolína Terezie Valčíková. 

Podle chovatelky čip psa neochrání stoprocentně. Může se také stát, že čip z nějakého důvodu přestane fungovat nebo se ztratí.

Cílem chovatelů je, aby byl do budoucna systém identifikace zvířete mnohem přesnější a jednodušší, než je čip. Jednou z možností je analýza DNA profilu jedince, která by mohla fungovat jako podpůrná metoda k čipování zvířat. 

V praxi by to vypadalo tak, že každému narozenému štěněti a jeho rodičům by se odebral vzorek krve nebo vzorek slin. Výsledky by se uchovávaly v databázi. Podle chovatelů analýza DNA profilu jedince zaručí původ psa se stoprocentní přesností. 

„DNA profil běžně potřebují profesionální chovatelé například pro přiznání titulu Francouzský šampion. Metoda se využívá také při běžném ověření rodičovství. Nevidím proto důvod, proč by se nemohla využívat pro identifikaci psů,” doplňuje Valčíková.

Od loňského roku používají laboratoře k analýze DNA profilu nejnovější metodu. Výhodou oproti té předchozí je například to, že k identifikaci psa stačí vzorek od jednoho z rodičů. V minulosti byl potřeba vzorek matky i otce. Za identifikaci psa pomocí DNA si laboratoře účtují zhruba 1300 korun.

Test DNA jako zbraň v boji za čistotu města

V zahraničí se o DNA testech pro psy hovoří i o jako příležitosti, jak zajistit občanům ve městech větší čistotu prostředí. Majitelé psů v izraelském Tel Avivu budou muset brzy zaregistrovat DNA svého domácího mazlíčka do databáze psích obyvatel města.

Nové pravidlo začne platit poté, co místní radní schválili zákon, jehož cílem je omezit množství psích výkalů v ulicích města. Ze 40 000 majitelů psů jich odpadky nesbírá jen velmi malá část. Tato menšina však i tak představuje půl tuny výkalů, který každý měsíc musi sesbírat z chodníků.

Foto: Cedric Clth

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient