Search
Close this search box.

Zlínský sbor Cantica laetitita získal v Bratislavě tři významné ceny

Pěvecký sbor Cantica laetitia ze Zlína se zúčastnil 13. ročníku Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby v Bratislavě, kde získal dvě Zlatá pásma a vybojoval i Cenu Grand Prix pro sbor. Sbormistr Josef Surovík si odnesl Speciální cenu pro nejlepšího dirigenta.

Na mezinárodní festival do Bratislavy přijeli soutěžit sboristé z celého světa (Jihoafrická republika, Bělorusko, Estonsko, Irsko, Rakousko, Polsko, Rumunsko a Česká republika). Zpěváci Cantica laetitia soutěžili v kategorii Sakrální hudba a cappella, kde získali Zlaté pásmo za 97,25 bodů a stali se i vítězi této kategorie. Díky vysokému bodovému ohodnocení byl zlínský sbor oceněn i hlavní festivalovou Cenou Grand Prix pro sbory. Druhé Zlaté pásmo Cantica laetitia dostala v kategorii Komorní sbory dospělé. „Mám radost, že se naše soutěžní vystoupení v obou kategoriích povedlo. Vážím si toho, že jsme získali cenu Grand Prix napříč kategoriemi, protože soutěžit s velkým 65 členným sborem z Jihoafrické republiky bylo velmi náročné,“ sdělil sbormistr Josef Surovík. „Jsem také rád za pozvání našeho sboru Cantica laetitia na festival do Rigy v Lotyšsku, kde jsme předběžně domluveni na rok 2020. Dále jsme dostali pozvání na Mezinárodní festival sborového zpěvu, který se koná v polském městě Mezizdroje. Velmi nás těší pozvání do Singapuru, ale pravděpodobně si to vzhledem k finanční náročnosti nebudeme moci dovolit, “ dodal.

Mezinárodní šestičlenná porota soutěže v Bratislavě letos udělila i Speciální cenu pro nejlepšího dirigenta, kterou získal sbormistr Cantica laetitia Josef Surovík. „Ceny si velmi vážím a mám z ní radost. Je to pro mne uznání mé práce,“ dodal oceněný Surovík. Zlínský sbormistr byl již dříve oceňován za své sbormistrovské umění. V roce 2009 byl oceněn národní Cenou unie pěveckých sborů – sbormistr-junior a v roce 2012 získal Cenu za příkladnou práci s mládežnickým sborem na FSU Jihlava. Josef Surovík také obdržel v září 2014 Cenu primátora města Zlína za práci sbormistra a za vynikající výsledky, které za deset let existence dosáhl se sborem Cantica laetitia.

Cantica laetitia vystoupí 26. prosince v 17.00 v Kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Zlíně na Jižních Svazích. Zlínští sboristé zazpívají tradiční oblíbenou Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby s orchestrem Collegium Musicum pod taktovkou Josefa Surovíka. Zlínský sbor uvede také skladby Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, Gustava Holsta, Ērikse Ešenvaldse a dalších. Jako host na koncertě vystoupí dětský pěvecký sbor Cantica Zlín pod vedením Terezy Surovíkové.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient