Zítra se měsíc zbarví do ruda. Nastane jeho nejdelší zatmění

Tento pátek mezi devátou hodinou večerní a půlnocí (odborníci uvádějí dokonce přesný čas 21:30 až 23:13) bude nejpříhodnější doba na pozorování úplného zatmění měsíce. Podle astrologů bude páteční zatmění měsíce nejdelší v tomto století, z čehož logicky vyplývá, že už ho nikdy jindy v tomto rozsahu vidět nemůžeme…

Důležitým předpokladem pro pozorování tohoto nočního výjevu je bezoblačné počasí. V tuto chvíli není předpověď na zítřejší večer úplně příznivá, na většině území by mělo být oblačno.

Pokud by přesto počasí nakonec bylo ideální, mohou se lidé dívat, jak se říká pouhým okem, ale samozřejmě nejlepší je navštívit nejbližší hvězdárnu, které počítají na pátek s delší otevírací dobou.

Na rozdíl od pozorování zatmění slunce nepotřebují lidé při zatmění měsíce žádné speciální brýle. Nehrozí jim poškození zraku.

Zajímavá podívaná by to měl být i z toho důvodu, že se měsíc zabarví do oranžova až ruda. Je to tak díky lomu slunečního světla v zemské atmosféře.

Během následující páteční noci bude měsíc od Země vzdálen 406 222 kilometrů, což bude nejvíce v tomto roce.

To však nebude pro milovníky astronomických jevů vše. Protože se Mars přiblíží k zemi, bude ho možné též dobře pozorovat, a to po celou noc. Tedy pokud vyjde počasí…

Ten kdo se nebude chtít dívat na zatmění měsíce, ale spíše dá přednost brzkému spánku, má pro to vhodnou příležitost. Pokud do pokoje, kde člověk spí, září měsíční světlo, může to narušovat jeho spánek. Teď v pátek ho v tomto ohledu nebude nic rušit. Maximálně sousedi…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.