Zimní turistická sezona v Hradci Králové odstartovala příjezdem sv. Martina

Příjezdem svatého Martina na bílém koni pod Bílou věž v centru Hradce Králové za zvuku fanfár odstartovala ve městě a okolí zimní turistická sezona. Součástí akce byl také martinský trh a doprovodný program. Ve stáncích nechyběly svatomartinské rohlíčky nebo svatomartinské víno, návštěvníci mohli vidět při práci i umělecké kováře. Vítání svatého Martina přihlížely stovky lidí.

„Akce má v podtextu slogan, že zimou turistická sezona v Hradci Králové a na Hradecku nekončí,“ řekl ČTK Zdeněk Puš z hradeckého infocentra.

Jen na prosinec je ve stotisícovém městě naplánována řada různých trhů, výstav, koncertů, divadelních představení či tvůrčích dílen s adventní či vánoční tématikou. Například 17. listopadu mohou lidé přihlížet výlovu rybníka Výskyt, u kterého budou k prodeji čerstvé ryby nebo na 5. prosince je naplánovaná tradiční akce pro děti – jízda mikulášského trolejbusu.

Oblíbený Muzejní adventní trh se bude konat 30. listopadu až 2. prosince v náhradních prostorách budovy pedagogické fakulty hradecké univerzity na náměstí Svobody. Budova muzea je totiž v rekonstrukci. Ve stejném termínu budou i Adventní trhy, které se uskuteční v Novém Adalbertinu na Velkém náměstí. Vánoční trhy na Masarykově náměstí v podobě tržiště pod širým nebem s nabídkou výrobků lidové tvorby a uměleckých řemesel budou 7. až 16. prosince.

V Bílé věži, téměř 72 metrů vysoké dominantě krajského města, bude od konce listopadu do začátku ledna připraven tematicky laděný prohlídkový program věnovaný předvánočnímu období. Bílá věž má otevřeno celoročně každý den od 9:00 do 18:00, kromě 24. prosince a 1. ledna. Například na 5. prosince je v programu akce pro děti Čerti na Bílé věži, na 15. prosince pozorování východu Slunce z ochozu Bílé věže a na Štědrý den vánoční zvonění na třetí největší zvon v ČR, zvon Augustin, za účasti veřejnosti.

Tradiční vítání nového roku začne na Nový rok v 16:00 na Velkém náměstí promítáním sestřihu reportáží z významných akcí roku 2018, které se uskutečnily v Hradci Králové. Program vyvrcholí ohňostrojem.

Turistická zimní sezona v Hradci Králové nabídne akce i po novém roce. V areálu Šrámkova statku v Pileticích na okraji města se 3. března uskuteční tradiční masopust.

V okolí Hradce Králové nabízí v zimě program také Archeopark Všestary, Skanzen Krňovice, Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, zámek Hrádek u Nechanic nebo muzeum bitvy 1866 na Chlumu. Více informací o připravovaných akcích v Hradci Králové a okolí je také na webech hkinfo.cz, ic-hk.cz.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.