Ženy nás opět zachránily. Co bychom si bez nich počali

Berlínské atletické mistrovství Evropy je minulostí. V jeho první polovině to pro českou výpravu nevypadalo moc nadějně, marně jsme čekali na medaili. Jeho druhá půlka nám však přinesla radost.

Domácí noviny vám přináší žebříček našich nejúspěšnějších atletů z tohoto evropského šampionátu a zároveň se ohlédneme i za zklamáním.

1. Nikola Ogrodníková – 28letá oštěpařka podávala tento rok kvalitní stabilní výkony, přesto se asi nečekalo, že bude schopna na to navázat i na vrcholu roku. Ona to však dokázala a definitivně se zařadila do oštěpařské špičky. Svým druhým místem v Berlíně potvrdila, že ani absence Barbory Špotákové neznamená přerušení úspěchů v této naší „národní“ disciplíně.

2. Anežka Drahotová – ani tato chodkyně nejela na evropský šampionát jako velká favoritka. Možná i z toho důvodu, že měla v poslední době zdravotní problémy a nebylo úplně jisté, jaké jsou její možnosti. Ale ona dokázala, že pokud je zdravá, tak s jejím talentem je těžké jí porazit. Povedlo se to jen Španělce Perézové.

3. Eva Vrabcová-Nývltová – i zde se nedá říci, že by tato atletka patřila ke kandidátkám na medaili. Naše maratonkyně si však skvěle rozvrhla síly, které jí dotáhly až na třetí flek.

4. Tomáš Staněk – čtvrté místo je super, ale náš koulař v koutku duše doufal, že by to mohlo i cinknout jako na letošním halovém světovém šampionátu. K dosažení bronzu mu chybělo jen 26 centimetrů.

5. Kateřina Cachová – tato sedmibojařka skvěle s trenérem vyladili formu. V první den víceboje vyrovnala osobní rekord ve výšce a v dalších třech disciplínách si vylepšila svá letošní maxima.To samé se jí dařilo i druhý den. Nakonec z toho bylo skvělé šesté místo a vylepšení osobního rekordu na 6400 bodů.

Těsně pod tímto žebříčkem jsou Simona Vrzalová (5. místo na 1500m), Michaela Hrubá (6. míste ve výšce), Amálie Švábíková (9. skok o tyči), Jan Doležal (8. desetiboj) či Iva Šedivá (7. oštěp), kteří příjemně překvapili.

Ne všechno však dopadlo ideálně, což se samozřejmě ve sportu stává. Někdy jsou důvodem zranění, u jiného špatné načasování formy, ale třeba i určitá přemotivovanost či špatně zvolená taktika v samotném závodě.

1. Jakub Holuša – tento mílař klidně mohl bojovat o medaile, jenomže nakonec se ani nedostal do finále… „Trenér mě připravil skvěle, měl jsem skvělé podmínky od svazu i Dukly a dneska jsem to podělal. Je to moje chyba,“ prohlásil zkroušeně Holuša. Přitom do Berlína odjížděl se čtvrtým nejlepším evropským časem tohoto roku…

2. Radek Juška – to dálkař Radek Juška dokonce letos vedl evropské tabulky! Ale průměrných 773cm ho ve finále odsunulo na 12. pozici. „Neměl jsem ani pomyšlení na to, že bych mohl takhle dopadnout. Vůbec nevím, co se stalo,“ podotkl smutně Juška.

3. Zuzana Hejnová – naše dvojnásobná mistryně světa na 400m př. původně uvažovala, že do Berlína vůbec neodcestuje. Od začátku letošní letní sezony se potýká se zánětem achilovky. „Já momentálně bez prášku na bolest ani nemůžu pořádně stát. Jsem ráda, že ráno vůbec chodím a když si představím, že tu achilovku mám zase rozběhat, je to hrozně nepříjemné,“ vysvětluje své problémy Hejnová. Přesto věřila, že se noha zázrakem umoudří a díky svým zkušenostem se alespoň do toho finále podívá. Nestalo se tak..

4. Jakub Vadlejch – loňský stříbrný oštěpař z MS se také potýkal se zraněním. Kvůli naprasklému obratli měsíc pořádně ani netrénoval, i tak se dostal do finále, ale na více než osmé místo to nebylo. I když ještě na jaře doufal, že zabojuje o zlato.

5. Petr Frydrych – další oštěpař, který mohl pomýšlet na vyšší příčky, ale zastavilo ho zdraví. S výrůstky na patách se špatně rozbíhá, takže bronzový z loňského světového šampionátu se musel spokojit s dvanáctou příčkou…

S oštěpaři je to celkově, co se týká jejich zdraví, zakleté. Vítězslav Veselý dokonce na ME kvůli silné angíně neodcestoval.

Těmto pěti jmenovaným zkušeným atletům sice letošní mistrovství Evropy nevyšlo. Pokud se však dají zdravotně do pořádku, mohou v příštích sezonach bojovat o medaile a klidně znovu mezi světovou špičkou. Za rok se koná MS v katarském Dauhá a v roce 2020 olympijské hry v Tokiu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak