Search
Close this search box.

Zemřel sbormistr a prezident Svátků písní Jiří Klimeš

O velkou osobnost z oblasti kultury přichází Olomouc. V neděli 11. března totiž zemřel Jiří Klimeš, (* 21. 9. 1947), olomoucký rodák, sbormistr a dlouholetý prezident festivalu Svátky písní Olomouc. Jiří Klimeš se také v roce 2006 stal držitelem ceny města Olomouce v oblasti hudba a sborový zpěv.

Jiří Klimeš vystudoval hejčínské gymnázium a poté Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého. Profesní kariéru zahájil jako sbormistr Olomouckého dětského sboru, který fungoval při Okresním domě pionýrů a mládeže, později působil jako sbormistr Olomouckého pěveckého sboru při Parku kultury a oddechu, z nějž později vznikl známý sbor Campanella. Jako sbormistr vedl tento celek takřka půl století. Kromě Olomouce zakládal a řídil pěvecké sbory i v dalších moravských městech, ve Šternberku a v Hranicích. Jakožto sbormistr vedl také soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc či sboru Moravské filharmonie Žerotín (1981-1990). Působil i jako odborný asistent na katedře hudební vědy a výchovy Pedagogické fakulty UP.

Mnoho let byl prezidentem renomovaného festivalu Svátky písní Olomouc, který za jeho působení získal mezinárodní renomé i přízeň olomouckého publika. Kromě Svátků písní se výrazně podílel i na dalších festivalech, jako je Musica Religiosa Olomouc, Amadeo Olomouc a Festa Choralis Bratislava. V posledních letech jeho aktivity omezovalo zdraví, nicméně v kulturním světě se i nadále pohyboval tak intenzivně, jak mu to zdravotní stav dovoloval. Nejen pro olomouckou kulturní sféru znamená jeho odchod velkou ztrátu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient