Zemřel Mario Kučera, hudebník a dlouholetý pracovník s dětmi a mládeží

Dlouholetý pracovník s dětmi a mládeží a hudebník Mario Kučera se narodil 4. února 1947 ve Svitavách. Pedagogické vzdělání se zaměřením na vychovatelství a tělovýchovu získal na Střední pedagogické škole v Litomyšli. Již od dětství trampoval, jezdil na trampské potlachy.

Dlouholetý pracovník s dětmi a mládeží a hudebník Mario Kučera se narodil 4. února 1947 ve Svitavách. Pedagogické vzdělání se zaměřením na vychovatelství a tělovýchovu získal na Střední pedagogické škole v Litomyšli. Již od dětství trampoval, jezdil na trampské potlachy. Od počátku 60. let měl již svůj oddíl zaměřený na turistiku, začal jezdit na letní tábory. Od roku 1967 pracoval v Domu dětí a mládeže v Moravské Třebové, kde založil turistický oddíl mládeže Pacifik, se kterým absolvoval putovní tábory, výlety do přírody, věnoval se horolezectví. V roce 1974 přešel do Domu dětí a mládeže (dnes středisko volného času) ve Svitavách, kde zůstal až do odchodu do důchodu v roce 2009 a kam se ještě v roce 2011 vrátil na krátkou dobu na pozici ředitele. V DDM organizoval dětské tábory, vedl řadu kroužků pro děti, organizoval turistické, přírodovědné, sportovní soutěže, s dětmi absolvoval putovní tábory, vodácké tábory, podílel se na vybudování základny DDM ve Svratouchu, spoluorganizoval ozdravné zájezdy pro nemocné děti, pomáhal organizovat soustředění malých diabetiků v Krkonoších nebo na Vysočině. Od začátku 70. let připravil pro děti, mládež a kamarády několik expedic, z nichž nejznámější byly cesty do Transylvánských Alp (1977) nebo na Kavkaz (1980).

Mario Kučera byl znám také jako hudebník. Krátkou dobu zpíval ve sboru Dalibor, od roku 1984 uspořádal na 200 večerů s kytarou, které byly spojené s besedami s cestovateli nebo hudebníky, podílel se na organizaci dvacítky svitavských Vandrbálů u Rosničky. Již v roce 1962 založil beatovou skupinu BATOLATA, později známou jako THE THOLSON a ještě později jako THE BEAVERS. V roce 1969 založil kapelu UNION PACIFIC, která se pod změněným názvem FIALOVÝ EXPRES stala legendou české country a folkové hudby, šestkrát se účastnila finále Porty, v roce 1974 dokonce byla organizátorem celostátní Porty ve Svitavách. Mario Kučera byl členem divadelního souboru Lidového divadla, návštěvníci svitavských poutí si ho jistě pamatují jako principála sedmi poutí. Mario Kučera byl od roku 1990 po několik volebních období svitavským zastupitelem. Dokumentarista Marián Polák o něm natočil dokument, který byl již několikrát vysílán v České televizi. Mario Kučera se stal laureátem Výroční ceny Svitavského klubu Laurus za rok 2011, a to za celoživotní práci s dětmi a mládeží.

Mario Kučera, který celý život rozdával radost, dobrou náladu, krásný vztah k přírodě a hudbě a který ovlivnil výchovu stovek dětí ve Svitavách, zemřel 2. 3. 2018. Upřímnou soustrast celé rodině.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak