Search
Close this search box.

Zemědělci očekávají letos nižší sklizně, klesá i produkce řepky, řešením je automatizace a modernizace

První letošní odhady sklizně nejsou příznivé. U základních obilovin statistici očekávají pokles o půl milionu tun, coz ji asi sedmiprocentní pokles. Důvodem je opožděné zahájení sklizně z důvodu chladného a deštivého jara. 

První letošní odhady sklizně nejsou příznivé. U základních obilovin statistici očekávají pokles o půl milionu tun, což je asi sedmiprocentní pokles. Důvodem je opožděné zahájení sklizně z důvodu chladného a deštivého jara. 

„Zemědělci jsou ve svých očekáváních zatím spíše opatrní a odhadují meziročně nižší úrodu obilovin. Jako každý rok ale bude výše sklizně nakonec do značné míry záviset na dalším průběhu počasí,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky Českého statistického úřadu.

Dá se očekávat, že sklizně budou regionálně rozdílné, výnosy obilovin se totiž liší oblast od oblasti. O to více bude potřeba řešit modernizaci výroby, automatizace skladování, stejně jako přesuny zrna mezi regiony. Není možné sklidit obilí, vysypat ve skladu na hromadu a čekat. Tatam je doba, kdy se dalo prodávat doslova od kombajnu. Na to spoléhají i dodavatelé zemědělské techniky, jako jsou dopravní systémy, šnekové dopravníky na obilí, čističky na obilí, zařízení na pilonové provzdušnění, provětrávací jehly atd. „Obilí je třeba přepravit, správně uskladnit a přitom se o něj dál starat, tak aby bylo prodejné správnému zákazníkovi ve správně kvalitě a času,“ uvedl Martin Šesták ze společnosti CanAgrocz z Přeštic na Plzeňsku, která patří mezi přední domácí dodavatele šnekových dopravníků. Právě šnekové dopravníky jsou přitom jedním z klíčových prvků dopravního řetězce samozřejmě nejen v zemědělství, ale obecně všude, kde se přesouvá sypký materiál. Šnekové dopravníky jsou pak jednak mobilní, kdy se využívají přímo v místě sklizně, tak při jejich dopravě na další místa, ale i při plnění a vyskladňování sýpek a halových skladů. Zájem o výrobky strojů a zařízení pro posklizňovou úpravu, zpracování, konzervaci a skladování úrody přitom roste rok od roku a to i navzdory klesající produkci obilovin. Je to logické – zemědělcům se vyplatí maximalizovat výnos z již sklizeného a porazit tak pokles výroby.

V roce 2020 české a moravské sedláky a farmáře nepotěšil mokrý podzim. Deště zapříčinili, že bylo oseto méně ozimých obilovin než obvykle. Svou roli hrála i situace kolem COVID-19, kdy byla nouze o zahraniční sezónní zaměstnance. Celkem se ozimy snížily k 76 tisíc hektarů. Uvolněné hektary tak sice mohly nahradit jařiny, ale oves a pšenice jarní nedokáží celkový pokles dohnat.

Mezi nejpěstovanější obiloviny patří totiž tradičně pšenice ozimá, jež je oseta na bezmála třetině osevních ploch.

Polovičku, asi 14% pak obsadila druhá nejrozšířenější plodina, a to řepka. Faktem ale je, že plochy obsazené tímto výrazným žlutým osevem poslední tři roky ubývají. To dává šanci jiným plodinám, třeba slunečnici, sóji, málu či hrachu.

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient