Search
Close this search box.

Zeman udělí milost muži, který trpí rakovinou

Během pěti a půl roku, co je prezidentem, udělil Miloš Zeman devět milostí. Dnes vydal Hrad oficiální zprávu, že desátým omilostněným bude muž, který se léčí s onkologickým onemocněním. Omilostněný muž byl ve vězení za zneužití pravomoci a přijetí úplatku.

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Důležitým faktorem pro udělení milosti byla pro Miloše Zemana i ta skutečnost, že muž vedl před svým činem bezúhonný život.

Zeman ještě před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude jako jeho předchůdci udělovat milost, jedině ve výjimečných případech. Nakonec se pro něj takovýchto případů našlo deset. Většina se obešla bez větší mediální publicity, až na ten předešlý, kdy prezident omilostnil Jiřího Kájínka, odsouzeného za dvojnásobnou vraždu na doživotí.

Nejvíce aktivní v udělování milostí byl Zemanův předchůdce Václav Klaus, který dokonce před ukončením svého působení ve funkci udělil amnestii 32 tisícům odsouzených. Většinou se jednalo o podmínečné tresty. Přesto vězení opustilo šest a půl tisíce vězňů.
Václav Havel udělil v letech 1990 – 2008 necelé dva tisíce milostí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient