Zeman udělí milost muži, který trpí rakovinou

Během pěti a půl roku, co je prezidentem, udělil Miloš Zeman devět milostí. Dnes vydal Hrad oficiální zprávu, že desátým omilostněným bude muž, který se léčí s onkologickým onemocněním. Omilostněný muž byl ve vězení za zneužití pravomoci a přijetí úplatku.

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti, a prominul mu zbytek trestu odnětí svobody uloženého za trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku,“ napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Důležitým faktorem pro udělení milosti byla pro Miloše Zemana i ta skutečnost, že muž vedl před svým činem bezúhonný život.

Zeman ještě před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude jako jeho předchůdci udělovat milost, jedině ve výjimečných případech. Nakonec se pro něj takovýchto případů našlo deset. Většina se obešla bez větší mediální publicity, až na ten předešlý, kdy prezident omilostnil Jiřího Kájínka, odsouzeného za dvojnásobnou vraždu na doživotí.

Nejvíce aktivní v udělování milostí byl Zemanův předchůdce Václav Klaus, který dokonce před ukončením svého působení ve funkci udělil amnestii 32 tisícům odsouzených. Většinou se jednalo o podmínečné tresty. Přesto vězení opustilo šest a půl tisíce vězňů.
Václav Havel udělil v letech 1990 – 2008 necelé dva tisíce milostí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!