Zeman s Babišem jsou pohoršeni výroky Merkelové ohledně odsunu Němců po válce

(Aktualizováno před )

“Hluboký nesouhlas” či “nepřijatelný výrok”. Tak těmito slovy okomentovali naši nejhlavnější představitelé státu výroky německé kancléřky Angely Merkelové.

Kancléřka našeho západního souseda při berlínské vzpomínkové akci na vysídlence a běžence řekla, že poválečný odsun Němců z východní a střední Evropy nemá morální ani politické ospravedlnění.
Toto prohlášení vyvolalo v českých politických řadách “napravo i vlevo” prudký nesouhlas.
“Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!,” napsal na svém twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Miloš Zeman tento názor vyslovil na své oficiální návštěvě Ústeckého kraje.

I pro premiéra Andreje Babiše, který je pro změnu na Olomoucku, jsou výroky německé kancléřky naprosto nepřijatelné. „Já myslím, že takový výrok je absolutně nepřijatelný a odmítám ho hlavně v období, kdy si připomínáme hrůzy heydrichiády, Lidice, Ležáky a zabití našich parašutistů,” uvedl Babiš přítomným novinářům.

Bez větších emocí reagovala na slova Angely Merkelové česká diplomacie. „(Výrok) pochází z projevu na Dni připomínky útěku a vyhnání. V tomto kontextu je také třeba výrok vnímat. Nejde o polemiku s německými sousedy a nikterak ani nezpochybňuje podstatu Česko-německé deklarace. Podstata deklarace spočívá ve stanovení historické kauzality a v oboustranném odmítnutí vznášet právní nároky, které by vyplývaly z komplikované minulosti,” uvedlo v reakci ministerstvo zahraničí.

Výjimečně shodně se Zemanem se vyjadřovali i pravicoví politici.
“Kancléřka Merkelová to posuzuje žel jen dnešním pohledem. Dnes nemají etnické odsuny v Evropě místo. Ale po hrůzách 2. světové války bylo společné soužití těžko představitelné. Politici by se měli zabývat přítomností a nepolitizovat historii,” uvedl na svém twitteru předseda Starostů Petr Gazdík.
Podobně se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala, který uvedl, že rozvoji vzájemných vztahů nepomáhá vytahovat věci z minulosti a jednostranně je interpretovat.

Po druhé světové válce bylo ze zemí střední a východní Evropy odsunuto 12 až 14 milionů Němců. Z Československa byly odsunuty na tři miliony Němců. Podle českých a německých historiků přišlo při odsunu o život 15 000 až 30 000 Němců.
Desetkrát více obyvatel někdejšího Československa zahynulo během více než šestileté nacistické nadvlády, většinou šlo o Židy.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz