Search
Close this search box.

Zeman přijal na Hradě nováčky budoucí vládní koalice

Miloš Zeman se sešel se všemi „nováčky“, kteří by měli být ministry v nové vládě, kterou bude zítra jmenovat, s Taťánou Malou, Martou Nováková, Petrem Krčálem a Antonínem Staňkem.

Petr Krčál, který je nominovaný na post ministra práce a sociálních věcí, mluvil s prezidentem především o politice zaměřené na seniory a rodiny. Důležitým bodem pro něj bude při ministrování připravit zákon o sociálním bydlení. „Sociální dávky dnes řeší několik úřadů, to je potřeba sjednotit. Ale nejprve je nutné vyřešit sociální bydlení, teprve potom redukci dávek,“ podotkl Krčál.

Podle Krčála je také důležité komunikovat i s jinými resorty, rád by tak spolupracoval s ministerstvem zdravotnictví. Má za to, že klienti často přechází z nemocnic do sociální péče. Dalším tématem s prezidentem bylo dobrovolnictví, u kterého také chybí potřebný zákon.

Kandidátka na ministryni průmyslu Marta Nováková nechtěla příliš setkání s prezidentem komentovat. Z jejích dřívějších vyjádření však vyplývá, že by se ráda během ministrování zaměřila na omezení byrokracie pro podnikatele. Také by ráda posílila oblast služeb a obchod. Podle ní je nutné se zaměřit na digitalizaci a robotizaci. Tématem jejího ministerského působení by měly být dostavby Dukovan a Temelína.

Ministryní spravedlností by se měla stát Taťána Malá. Během hodinové debaty si s prezidentem povídala např. o tom, jak by bylo prospěšné, kdyby české soudy získaly více administrativních pracovníků. Pomohlo by to podle ní zrychlit soudní řízení. Při debatě se shodli i na jmenování nových soudců, kterých je také málo. „K tomu by mělo dojít na přelomu července a srpna,“ podotkla Taťána Malá.

Ne ve všem se ale shodli. Zatímco Malá by ráda zvýšila nezabavitelnou částku dlužníků tak, aby došlo ke zvýšení motivace zadlužených vydělávat více peněz, prezident příliš zastáncem oddlužení není.

Stejně jako Marta Nováková i Malá chce pracovat na digitalizaci ve svém resortu.

Poslední kdo se Zemanovi představil, byl Antonín Staněk, nominant sociální demokracie do čela ministerstva kultury.

Staněk by se rád zaměřil na zmapování českých kulturních památek v zahraničí. S prezidentem debatovali i o investování do státních památek. V neposlední řadě by se rád zasadil o zvyšování platů zaměstnancům v muzeích a galeriicích. „Jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří pracují srdcem, ale jejich platy jsou hluboce pod celostátním průměrem,“ upozornil Staněk.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient