Zeman jmenuje Babiše příští týden podruhé premiérem

Prezident Miloš Zeman se dnes sešel na zámku v Lánech s premiérem v demisi Andrejem Babišem, aby mu oficiálně oznámil, že ho 6. června ve 14 hodin jmenuje podruhé premiérem. „Na základě toho budu chtít požádat Sněmovnu o důvěru v týdnu od 10. července,“ uvedl premiér po schůzce novinářům.

Prezident tak jmenuje Babiše premiérem, aniž by čekal na výsledky referenda, které vyhlásili sociální demokraté. Referendum se týká toho, zda má ČSSD vstoupit do vládní koalice s hnutím ANO. Zeman své rozhodnutí vysvětluje tím, že Andrej Babiš jako vítěz voleb má samozřejmě právo i podruhé mít možnost sestavit vládu.

Sociální demokraté budou hlasovat v referendu až do 14. června, den nato jejich předseda Jan Hamáček oznámí rozhodnutí. Pokud dojde k vládní koalici, ČSSD má přislíbeno pět ministerstev, z toho resortu vnitra by měl šéfovat právě Jan Hamáček.
Vládu ANO plus ČSSD mají tolerovat komunisté, tak aby se vláda mohla ve sněmovně opírat o většinu. V tomto případě by to bylo 108 poslanců z celkových 200.

Premiér se Zemanem projednával na schůzce i jména možných ministrů, ale konkrétněji o tom nechtěl před novináři hovořit i z toho důvodu, že „sám v tom ještě nemám jasno.“

Oba hlavní představitelé státu také diskutovali o rozpočtu an příští rok. „Ten rozpočet navyšuje příjmy i výdaje téměř o 103 miliard a důraz je na důchody, školství, zdravotnictví a investice,“ řekl Babiš.

Opoziční politici jsou nadále skeptičtí k případné vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem.„Promarněný půlrok, který uběhne mezi prvním a druhým jmenováním Andreje Babiše premiérem, je výsledkem neschopnosti šéfa hnutí ANO a nezodpovědnosti pana prezidenta. A to nemluvím o tom, že tu stále nemáme jasnou vidinu vládní většiny,“ komentoval na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala schůzku prezidenta s premiérem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak