Zdravotníci učili návštěvníky nemocnic, jak dodržovat správnou hygienu rukou

Návštěvníci si mohli ve všech zařízeních Nemocnice Pardubického kraje nacvičit správnou hygienu rukou a ověřit si výsledek v black boxu.

Co může být snadnějšího než mytí rukou. Tuto základní činnost provádíme několikrát denně po celý život. A přesto v ní máme velké rezervy, což s sebou přináší i značné riziko. Vždyť podle statistických údajů Světové zdravotnické organizace se špinavýma rukama přenáší až osmdesát procent infekčních chorob! Proto každoročně na tuto problematiku upozorňuje prostřednictvím kampaně „Zachraň život – umývej si ruce“, jejíž součástí je i Den hygieny rukou.

Kampaň již tradičně podporuje Nemocnice Pardubického kraje. Pro veřejnost, ale i pro vlastní zdravotnický personál připravuje osvětovou akci zaměřenou právě na hygienu rukou. Ani letošek nebyl výjimkou. Ve všech pěti svých zařízeních během dopoledne ve čtvrtek 3. května bylo možné absolvovat instruktáž správné techniky mytí rukou nebo si vyzkoušet použití speciálních dezinfekčních prostředků. Zároveň si každý mohl ověřit čistotu svých rukou pod ultrafialovým světlem v tzv. black boxu. Výsledek byl pro mnoho lidí překvapivý. Přestože byli přesvědčeni o správně a důkladně provedené hygieně, při kontrole zjistili opak a s ním spojenou potenciální hrozbu výskytu původců infekčního onemocnění.

Na stanovištích byl kromě instruktáže pro veřejnost připraven i program pro zdravotní sestry, které si mohly prostřednictvím informačního panelu s kartami zopakovat například postup při zavádění periferního žilního katétru tak, aby byla zachována sterilita okolí.

„Správné mytí rukou je jeden z nejlehčích způsobů, jak bojovat proti vzniku řady infekčních onemocnění. V naší společnosti věnujeme trvale zvýšenou pozornost hygieně rukou a jsme rádi, že se prostřednictvím této akce můžeme o naše poznatky a zkušenosti podělit s veřejností. Těší nás, že o Den hygieny rukou byl opět zájem ve všech pěti našich nemocnicích,“ řekla manažerka ošetřovatelské péče Nemocnice Pardubického kraje Gabriela Medunová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak