Search
Close this search box.

Zastupitelstvo rozdělilo granty, podpoří i Klub Zeferino

Celkem 631 tisíc korun rozdělili zastupitelé na čtvrtečním zasedání 19 organizacím ve čtyřech oblastech v rámci druhých kol grantů. Částkou 500 tisíc korun dále podpořili činnost Klubu Zeferino, kterému z důvodu výpadku státní finanční podpory schází finance na provoz.

Nejvíce žádostí dorazilo tradičně do oblasti kultury. Celkem si zažádalo 13 organizací, z nichž jedna žádost nesplňovala podmínky programového dokumentu, a dvě akce se neuskutečnily. Členové Výboru kultury posuzovali deset žádostí, celkově si organizace požádaly o téměř 558 tisíc korun. Výbor doporučil rozdělit deseti organizacím 440 tisíc korun, návrh zastupitelé schválili. Nejvyšší částka 145 tisíc korun připadne místnímu Českému svazu ochrany přírody, který peníze použije na akci Valašskomeziříčské starožitnosti III. Peníze si dále rozdělí ZUŠ Alfréda Radoka, taneční centrum ValMez nebo například spolek Mezříčan.

V oblasti vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů Výbor školství hodnotil pět žádostí s doporučením rozdělit 58 tisíc korun. Finance si tak rozdělí Občanské sdružení ochránců přírody, Střední průmyslová škola stavební, Nadační fond Alter Ego, hvězdárna a místní pobočka Českého červeného kříže.

Oblast ochrany životního prostředí a ekologie mohla v druhém kole rozdělit z částky 150 tisíc korun alokovaného v rozpočtu pro rok 2018 částku 75 tisíc korun. „Původně jsme navrhli rozdělit celkovou částku 65 tisíc korun všem čtyřem žadatelům, jeden však od záměru projektu nakonec ustoupil. Zastupitelé proto odhlasovali přerozdělení částky 53 tisíc korun třem žadatelům,“ uvedl předseda výboru pro životní prostředí a zastupitel Jarmil Dobeš.

Naposledy se projednávala oblast sociálních a zdravotních služeb, podpora zdraví. „Žádosti si zaslaly 4 organizace pro 7 poskytovaných služeb. Žádosti organizací, jejichž výše požadované podpory byly nižší než 10 tisíc korun, jsme přesunuli do grantové politiky Podpory malého rozsahu. Zastupitelé v tomto bodě schválili částku 50 tisíc korun Charitě Valašské Meziříčí službě Centrum sociálně materiální pomoci a 30 tisíc korun pro sociální rehabilitace organizaci Iskérka,“ uvedl předseda Výboru sociálního a zdravotního a radní Tomáš Krejčí.

Součástí grantové politiky byla také žádost Charity Valašské Meziříčí o dofinancování služby Zeferino, který ve městě působí 19 let a výrazně napomáhá ke zlepšení vzdělanosti dětí ze znevýhodněných rodin. V roce 2016 klub čítal 70 děti a 8 dospělých, v roce 2017 celkem 58 dětí a 4 dospělé. „S ohledem na výpadek finanční podpory Rady vlády ČR je fungování klubu existenčně závislé na rozhodnutí zastupitelů. Pokud by mělo město zájem o další fungování klubu, je nutné zajistit finanční zdroje služby do konce roku ve výši 500 tisíc korun,“ vysvětlil situaci místostarosta Josef Vrátník. Po rozsáhlé diskuzi, do které se zapojilo několik zastupitelů, a ve které padlo i několik jiných návrhů, se rozhodli činnost klubu podpořit. Z 21 přítomných zastupitelů jich bylo 15 pro, 4 se zdrželi hlasování a 2 nehlasovali.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient