Zastupitelé města předali ocenění za úspěchy a přínosy

Na slavnostním večeru předávání Výročních cen města Vysokého Mýta za rok 2017, který se konal 8. března v Šemberově divadle, popřáli zastupitelé města vybraným nominovaným osobnostem i zástupcům organizací za jejich úspěchy a přínos kultuře a sportu a předali jim bronzové sošky Kujeby. Slavnostní atmosféru večera podtrhlo vystoupení skvělého big bandu FACTORIAL! ORCHESTRA a výborný výkon moderátorky Šárky Rozlívkové. Závěrem předal František Jiraský cenu starosty Jindřichu Šmögerovi a architektu Milanu Košařovi.

Držitelé Výročních cen města Vysokého Mýta za rok 2017


1. Za hudbu, hudební dílo, významnou hudební interpretaci

Barbora Kopišťová – za vítězství v pěvecké soutěži Hlas Vysokého Mýta, za výbornou interpretaci převzaté hudby i za vlastní tvorbu;

2. Za výtvarné dílo, fotografii, film, videoprogram, architekturu a stylovou rekonstrukci
Jaroslav Cinybulk – za výstavu fotografií Vysokého Mýta a jeho zákoutí uspořádanou v Městské knihovně;

3. Za literární dílo včetně dramatického, dále za herecký výkon a režii
Irena Truhlářová – za úspěšnou režii divadelní hry 8 žen od Roberta Thomase uvedené v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě.

4. Za organizaci kulturního podniku

ZUŠ Vysoké Mýto – za zapojení do projektu pěvkyně Magdaleny Kožené nazvané ZUŠ OPEN – uspořádání koncertů a vystoupení v ulicích a na veřejném prostranství města Vysokého Mýta.

5. Za vědeckou a odbornou činnost, popularizaci vědy, přednášky, publicistickou a vydavatelskou činnost

Vojtěch Krejsa, Vojtěch Dvořák, Ondřej Pechanec – za reprezentaci školy v krajském kole soutěže Festival vědy a techniky mládeže – AMAVET s projektem CNC machine.

6. Za sportovní výkon
Daniel Suchánek (kanoistika) – za dvojnásobné vítězství (spolu s Ondřejem Rolencem) v dlouhém sjezdu na Mistrovství Evropy na divoké vodě, za 2. místo na Mistrovství Evropy ve sprintu, za 11. místo (spolu s Janem Jílkem) na Mistrovství světa ve sprintu, za vítězství na Mezinárodním Krumlovském maratonu, za 3 medaile na mistrovství ČR a další úspěchy.

7. Za organizaci sportovního podniku
SK Donocykl Vysoké Mýto – za uspořádání cyklistických závodů Kujebácký trail Vinice 2017.

8. Za reprezentaci města a školy

Petr Novák – za nejlepší výkon na akci Everest Challenge 2017. Jako jediný absolvoval cyklistický výjezd a sjezd 39x a nastoupal 8 970 metrů, celkem 286 km během 15 hodin.

9. Za sponzorství společenských aktivit

TVARMETAL, s. r. o., Josef Bárta – za sponzorství aktivit VYSOKOMÝTSKÉ KULTURNÍ, o. p. s.

Zvláštní cena za dlouhodobou činnost ve prospěch města Vysokého Mýta

Jan Svěrák, in memoriam – za celoživotní práci při ozvučení hudebních a společenských akcí ve Vysokém Mýtě.

Cena starosty města

Starosta František Jiraský předal dvě ceny starosty.

Jindřich Šmöger – malíř a výrazná postava spolku malířů, fotografů a filmařů Triangl. Jindřich Šmöger se narodil před devadesáti lety ve Vysokém Mytě. A i když už přes padesát let žije v nedaleké Sloupnici, rodné město v podstatě nikdy neopustil. Největší jeho zálibou je malování. Prvním učitelem a vzorem Jindřicha Šmögera byl nestor místních malířů Jan Juška, který jeho talent rozpoznal již na měšťance. V 70. letech se Jindřich Šmöger zapojil do seskupení výtvarníků, které působilo při tehdejší Karose. Seskupení se později transformovalo a nyní v našem městě působí jako spolek Triangl. Jindřich Šmöger je už dvě desetiletí jeho hybnou silou. Iniciuje pravidelná setkávání výtvarných umělců, dvakrát ročně společná malování v plenéru a každý druhý rok výtvarný salon. Retrospektivní výstavou svého díla oslaví Jindřich Šmöger za dva měsíce svoje devadesáté narozeniny.

Architekt Milan Košař
– působí ve Vysokém Mýtě jako městský architekt. Externí spolupráci s městem zahájil v roce 1993 a celých dvacet pět let se podílí na významné proměně tváře našeho města. Působí zde v roli odborného rádce při rozhodování v oblastí územního plánování, urbanismu a architektury. Milan Košař nyní oznámil, že se rozhodl skončit v roli městského architekta. Architekt Milan Košař se spolu s architektem Alešem Klose podílel na studii rekonstrukce náměstí Vaňorného ve Vysokém Mýtě, za kterou získali v roce 2008 cenu Asociace pro urbanismus a územní plánování ČR. K realizaci rekonstrukce náměstí došlo v roce 2017. V letošním roce zrekonstruované Vaňorného náměstí postoupilo z krajského do celostátního kola soutěže Památka roku 2017.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak