Zastupitelé města Česká Lípa zítra projednají budoucnost Kounicova domu

Město získalo do svého vlastnictví Kounicův dům a zastupitelé na svém zítřejším zasedání budou muset rozhodnout o dalším osudu této stavby.

„Stavba je ve stavu, který odpovídá tomu, že původní vlastník neudělal prakticky nic zásadního k ochraně torza Kounicova domu. Naším prvořadým úkolem je zjistit současný stav,“ uvedl místostarosta Juraj Raninec.

Kounicův dům byl bez jakékoli ochrany vystaven povětrnostním podmínkám několik let, které se na jeho už tak žalostném stavu ještě více projevily. Město v tuto chvíli nemá reálné informace o stavu torza budovy, a tak objednalo statické a stavebně technické posouzení, které by mělo přinést odpovědi na otázku, jaké zajišťovací práce je nutné udělat ještě před letošní zimou.

Zastupitelé by pak měli říci, k jakému účelu by měl Kounicův dům sloužit.

„To je poměrně zásadní informace, v podstatě ta nejdůležitější a zastupitelé by se s ní měli vypořádat. Navrhujeme Kounicův dům dát dětem a vybudovat zde moderní sídlo podle potřeb DDM Libertin. Objeví se jistě i jiné návrhy, ale musíme si říct, co zde bude. Bez tohoto rozhodnutí se situace kolem Kounicova domu nepohne a dál bude chátrat. Nechceme tu mít další ruinu několik let,“ poznamenává starostka Romana Žatecká.

Čím dřív se se o účelu Kounicova domu rozhodne, tím lépe, neboť na to navazují příslušné přípravné práce, od projektové a inženýrské přípravy, přes „vysoutěžení“ zpracovatele projektu, správní řízení atd., které potrvají minimálně 9 – 12 měsíců. Ještě před tím však musí být jasné, k čemu bude dům využit.

Zastupitelstvo města zasedá ve středu, 5. září 2018.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.