Dětska rehabilitace Hlučín má velkou šanci na další zásadní rozvoj. Dostala ji od zastupitelů, kteří o ní hlasovali na svém zasedání ve čtvrtek 7. června. Odsouhlasili, aby toto městské zařízení určené pro děti s postižením žádalo o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) na rozsáhlé stavební úpravy prvního patra objektu, v němž sídlí. Město se na nákladech musí podílet minimálně 10 procenty.
„Chceme reagovat na výzvu určenou k rozvoji sociálních služeb. Pokud bychom s naší žádostí uspěli, mohli bychom pravděpodobně v letech 2020 až 2022 udělat zásadní stavební úpravy druhého nadzemního podlaží, zajistit tam bezbariérový přístup výtahem a zvýšit tak kapacity stávající služby denního stacionáře a rozšířit cílovou skupinu i na děti starší sedmi roků až do patnácti let,“ prozradila ředitelka Dětské rehabilitace Hlučín Radmila Löwová. Stavební úpravy pravděpodobně přijdou na více jak 10 milionů korun.
Dětská rehabilitace Hlučín už loni a letos postupně rozšířila významně nabídku služeb pro rodiče a jejich postižené děti. Zvedla kapacitu, posunula provozní dobu do odpoledních hodin a přidala moderní terapie. Aktuálně připravuje vybudování nové místnosti Snoezelen, na který získala dotaci od Místní akční skupiny Hlučínsko. Tato specifická místnost určená k terapii multismyslové stimulace pro děti s vývojovým opožděním by mohla být hotová do konce letošního roku.
„Současné terapeutické intervence, jako jsou fyzioterapie, sluchová stimulace, bazální stimulace, logopedie či muzikoterapie, chceme obohatit o metodu, která působí najednou na všechny smysly, nebo v různých kombinacích. Koncept Snoezelen se nám jeví jako nejvhodnější metoda, která výborně doplní naši současnou nabídku péče. Mimo jiného specifického vybavení místnosti budeme využívat i v Česku ojedinělý mobilní projektor s projekcí na podlahu či podložku,“ objasnila ředitelka Löwova.
Peníze už má Dětská rehabilitace zajištěny také vybavení pro neurorehabilitační systém TheraSuit. Na speciální obleček, který umí při cvičení nahradit svaly s omezenou funkčností, zařízení získalo 300 tisíc korun u Nadace Naše dítě. Aby mohla Dětská rehabilitace Hlučín novou rehabilitační metodu používat, musí projít alespoň jeden fyzioteraput náročným proškolením. To ale také přijde na vysokou částku, je na ně zapotřebí 50 tisíc korun.
„Nadace ČEZ nás zahrnula do svého programu EPP – Pomáhej pohybem. Věříme, že nám peníze na školení fyzioterapeutky pomohou vytančit, vyběhat, nebo jinak vysportovat návštěvníci letošního festivalu Štěrkovna Open Music,“ uvedla Radmila Löwova.
Aktuálně navíc Dětská rehabilitace Hlučín vyslyšela volání maminek z blízkého okolí a rozšířila hodiny pro veřejnost dětského hřišti na své zahradě také na úterní dopoledne. Od června je hřiště pro veřejnost otevřené v pondělí, středu, čtvrtek, pátek od 11.30 do 17.30, v úterý od 8.30 do 17.30.