Zástupci Třebíče a jihokorejského města Ulju-Gun podepsali memorandum o porozumění

Zástupci Třebíče a jihokorejského města Ulju-Gun uzavřeli memorandum o porozumění. Jeho hlavními tématy jsou jaderná bezpečnost, místní rozvoj, propagace města a zřízení koordinační kanceláře, která se bude starat o vzájemnou výměnu zkušeností a komunikaci.

Delegace složená ze zástupců Energetického Třebíčska, Okresní hospodářské komory Třebíč, Krajské hospodářské komory Vysočina, starostů Rouchovan a Dukovan, zástupcem města Třebíče a firmy Nuvia se začátkem roku setkala v Jižní Koreji se zástupci firem a institucí zaměřených na jadernou energetiku.

Delegace jednala s vedením města Ulju-gun, na jehož samosprávním území je provozována jaderná elektrárna, a s vedením společnosti KHNP, potenciálním dodavatelem výstavby 5. bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. Čeští zástupci navštívili také KORAD, což je instituce zajišťující uložení radioaktivních odpadů. Česká delegace se zajímala o jaderné bloky Shin-Kori 4, což je první část reaktoru APR1400, která je již v provozu. Navštívili Shin-Kori 5 a 6, tedy části reaktoru APR1400, které jsou před spuštěním, a které jsou ve výstavbě ve Spojených arabských emirátech. Pozornost zaměřili i na zkušenosti strojírenské firmy Doosan Heavy Industries and Construction, mateřské společnosti Dosan Škoda Power, která vyrábí komponenty do jaderných elektráren.

Během této pracovní cesty vznikla myšlenka možného nastavení budoucí spolupráce mezi oběma městy, regiony nebo organizacemi, které je sdružují. Záměrem spolupráce je především výměna zkušeností a vzájemné sdílení praktických poznatků regionů, které mají na svém území jaderné elektrárny.

Spolupráce mezi Jižní Koreou a regionem Dukovanska pokračuje i letos
Sdružení Energetické Třebíčsko pořádá v Třebíči sérii kulatých stolů s potenciálními dodavateli výstavby nových jaderných zdrojů v Dukovanech. V květnu loňského roku na kulatý stůl přijela korejská KHNP. Starostům a firmám představili reaktor EU-APR a APR1000, tedy potenciální reaktor pro projekt náhrady stávajících bloků v Dukovanech. Vedle technických a bezpečnostních parametrů seznámili účastníky kulatého stolu také s představou spolupráce v regionu.

Vloni v létě se zapojili jihokorejští studenti a zaměstnanci KHNP do dobrovolnické činnosti v zařízeních sociálních služeb na Třebíčsku. Pokračovat budu i letos. V těchto dnech se finalizuje program dobrovolnické pomoci, která s sebou přinese také finanční podporu pro mladé fotbalisty, hokejisty a neziskovky. Korejští dobrovolníci přijedou na Třebíčsko v srpnu.

O spolupráci ČR a Jižní Koreji
Česká republika je pro Jižní Koreu významným partnerem v oblasti obchodu a průmyslu. Úspěch v tendru na výstavbu nových jaderných zdrojů patří mezi klíčové priority společnosti. KHNP již více než 40 let staví a provozuje nejspolehlivější jaderné reaktory a jejich projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. Pro český projekt počítá s reaktory generace III+, osvědčenou technologií, která splňuje nejvyšší bezpečnostní standardy.

Hlavním cílem společnosti je prohloubit spolupráci s českým energetickým průmyslem a lokálními firmami, které chce KHNP zapojit v maximální míře do svého dodavatelského řetězce. Služby českých dodavatelů do jaderného průmyslu jsou podle ní na špičkové úrovni a s řadou z nich již spolupráci zahájila. „Naší snahou je nejen seznámit Českou republiku s našimi technologiemi, ale také navázat skutečná přátelství s lidmi, kteří s těmito technologiemi žijí v těsném sousedství,“ řekl Harry Chang z KHNP.

O společnosti KHNP
KHNP je státem vlastněná společnost s více než 40letou tradicí ve výstavbě a provozování jaderných a vodních elektráren. Jako jeden z lídrů jaderného energetického průmyslu ve světě spolupracuje na projektech a je spolehlivým dodavatelem jaderných reaktorů. Firma v současnosti provozuje 24 jaderných elektráren a dalších 9 buduje ve Spojených arabských emirátech a Koreji. Moderní reaktory generace III+ EU-APR a APR1000 nabízejí nejmodernější prvky pasivní bezpečnosti, ochranu v případě havárie velkého letadla a kybernetické bezpečnosti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient