Search
Close this search box.

Zásahovka si došla pro internetové podvodníky

Policisté zadrželi dvojici mužů, která páchala trestnou činnost prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu na celém území České republiky. Došla si pro ni zásahová jednotka.

Kriminalisté šestého oddělení druhého policejního obvodu, kteří se zabývají odhalováním majetkové trestné činnosti, v těchto dnech zadrželi a následně obvinili dva muže z několika trestných činů. Skutky páchali prostřednictvím výpočetní techniky, mobilních telefonů a internetu nejen na území hlavního města, ale i na celém území České republiky

Podstatou jejich „podnikání“ byly získané identity a skeny osobních dokladů žadatelů o úvěr, půjčku nebo práci. Ty se jim podařilo získat v průběhu jejich předchozí činnosti, coby úvěrových zprostředkovatelů. Tuto činnost prováděli na základě živnostenských oprávnění pro různé úvěrové společnosti. Na jejich webových portálech inzerovali výhodné úvěry, půjčky či práci. Zájemce pak vyzývali, aby zadali osobní údaje a vložili skeny dvou dokladů totožnosti prostřednictvím online formulářů, umístěných na webových portálech.

Takto získané kopie dokladů a údajů, využili k elektronickému založení bankovních účtů na jméno poškozených a to bez jejich souhlasu a vědomí. Následně jejich jménem žádali banky o poskytnutí půjčky. Stejným způsobem postupovali i při sjednávání nebankovních půjček. Takto získané finanční prostředky převáděli na jimi zřízené bankovní účty, které sami ovládali.

Na zcizené identity navíc založili několik uživatelský účtů na obchodních portálech, pomocí kterých nabízeli různé zboží. Po obdržení financí však nabízený předmět poškozeným nedodali.

Škoda, kterou dvojice způsobila za několik měsíců, dosáhla bezmála jednoho milionu korun.

Prošetřováním celého případu kriminalisté zjistili celkem devět poškozených úvěrových společností a vyslechli několik desítek poškozených osob, jejichž identita byla zneužita.

Na základě těchto skutečností byli oba muži zadrženi členy zásahové jednotky, neboť panovala obava, že jsou ozbrojeni. Následně byly provedeny domovní prohlídky a prohlídky jiných prostor a pozemků.

Muži jsou obviněni z trestných činů úvěrový podvod, podvod a poškození cizích práv. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim vzhledem k výši spáchané škody až osmiletý pobyt za mřížemi. Jeden z obviněných je stíhán vazebně.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient