Zásah záchranářů při cvičení Démon 2018 trval 100 minut

Do rozsáhlého cvičení Démon 2018 se zapojilo celkem pět desítek zdravotníků Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy a spolupracujících poskytovatelů přednemocniční neodkladné péče – Pragomedika, Meditrans a Asociace dobrovolných záchranářů. Za pražskou záchranku na místě zasahovaly posádky rychlé zdravotnické pomoci, lékařské posádky, inspektor a koroner. Pro událost bylo vyčleněno také předsunuté zdravotnické operační středisko. Ke Kongresovému centru Praha vyjela rovněž speciální vozidla Atego a modul pro hromadná neštěstí Golem, která slouží k ošetření vysokého počtu zraněných. Běžný provoz ZZS HMP nebyl cvičením nijak omezen.

Cvičení se přímo účastnilo přes 2000 figurantů, z čehož bylo, v rámci scénáře po teroristickém útoku, přes šest desítek zraněných a mrtvých. Maskéři pražské záchranky věrně ztvárnili zranění figurantů, aby co nejvíce simulovala reálnou situaci. Pro některá fatální poranění použili také figuríny, se kterými se natáčejí filmové scény.

Do hodiny posádky záchranné služby ošetřily všechny figuranty a do 100 minut byl poslední figurant transportován do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, kam posádky převezly dvě desítky „pacientů“.

„Podobná cvičení přispívají vedle kontinuální analytické a plánovací činnosti k tomu, že ZZS HMP neustále udržuje svou krizovou připravenost na vysoké úrovni. Posádky zdravotnické záchranné služby mají takový výcvik a prostředky, aby byly akceschopné i během takto specifických událostí, kdy je nutné roztřídit, ošetřit a transportovat do zdravotnických zařízený vysoký počet pacientů. Zásadní je rovněž propracovaná koordinace s ostatními složkami IZS,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.