Zaměstnankyně teplického úřadu práce zpronevěřila přes tři miliony korun

Více jak třímilionovou škodu způsobila 39letá žena, která pracovala na teplickém Úřadu práce. Je podezřelá, že využila svého postavení v zaměstnání, kde působila na pozici specialisty dávek hmotné nouze a po dobu téměř tří let vystavovala fiktivní žádosti o výplatu příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení. V těchto žádostech měla zneužít osobní údaje lidí vedených v evidenci úřadu, kterým původně tyto dávky náležely, ale pobírat je z různých důvodů přestali. Ve fiktivních spisech sama vypisovala osobní údaje bývalých klientů a uváděla čísla bankovních účtů, na které si pak nechala neoprávněně zasílat finanční prostředky. Falešné složky následně skartovala, takže na podvod za celé tři roky nikdo nepřišel, vše se zjistilo až poté, co přešla na jiné pracoviště a zkusila „fígl“ znovu, tentokrát neúspěšně. Žena byla v uplynulých dnech obviněna ze zločinu podvodu, za který jí s ohledem na způsobenou škodu hrozí až osmiletý trest odnětí svobody.

Není ale jediná, kdo je v této kauze trestně stíhán. Ze zločinu podvodu spáchaného formou spolupachatelství byli obviněni i její dva známí, na jejichž bankovní účty si nechala peníze od úřadu posílat. Muž a žena jsou podezřelí, že si od ní na své účty nechali měsíčně posílat desetitisícové částky, které následně přeposílali na její účet. Za necelé tři roky přes účty každého z obou obviněných prošlo přes devět set tisíc korun, takže si museli být vědomi, že tak vysoké částky nemohla od Úřadu práce dostávat. Oba se měli spokojit s vysvětlením, že si sama nemůže nechat na svůj bankovní účet tyto částky posílat, protože se rozvádí s manželem a bojí se, aby o peníze nepřišla.

Dalším obviněným je muž podezřelý z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Také na jeho účet si nechala žena posílat od Úřadu práce peníze, které měl následně vybírat z bankomatu a v hotovosti jí je předávat. I on si musel být vědom, že takto vysoké dávky hmotné nouze nemohly být ženě ve skutečnosti úřadem vypláceny, když zde byla zaměstnaná a pobírala pravidelnou měsíční mzdu. Navíc se měl spokojit pouze s vysvětlením, že je žena v insolvenci a bojí se, aby tyto peníze nebyly vidět na jejím bankovním účtu. Tím, že s transakcemi souhlasil a konal tak ve víře, že jí pomáhá zatajovat příjmy před jejími věřiteli, se měl dopustit protiprávního jednání, za které mu v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak