Zámek Holešov uzavřel turistickou sezonu

Na významnou barokní stavbu Moravy a její blízké památky se přišlo podívat téměř deset tisíc lidí. K zámku se počítá ještě zámecká kovárna a Šachova synagoga. Všechny tři památky jsou ve správě Městského kulturního střediska Holešov. Statistika přitom zohledňuje pouze placené komentované prohlídky.

Standardní prohlídky zmíněných tří památek navštívilo šest tisíc dvě stě lidí, což je zhruba stejné číslo jako loni a předloni. Další tři a půl tisíce lidí se přišlo podívat do zámku v rámci tematických nočních prohlídek na začátku a konci sezony. Je to skoro dvakrát tolik než v předešlých letech, kdy se podobné akce konaly také.

Další návštěvnost s sebou přinesly výstavy, které jsou významnou částí sezony na Zámku Holešov. Dvě největší interaktivní výstavy, první ze života včel Bzzukot a druhá českého umění bratrů Joži a Františka Uprkových, navštívilo necelých šest tisíc lidí. Číslo však neodráží skutečnou návštěvnost Zámecké galerie, protože další výstavy byly a některé ještě jsou volně příštupné a počet návštěvníků není nijak evidovaný. Od začátku roku to byla výstava volného výtvarného sdružení Valašský názor, která spestřila hlavně plesovou sezonu. Následovaly výstavy fotografa Gustava Hegedüše a Janky Kollárikové, Slavné stavby Jindřicha Freiwalda, Židovské památky Holešova, Masaryk a Svatá země a výstavy, které se vážou k letošnímu výročí republiky. Byly to Stavby století republiky 1918 – 2018, Cesty se svobodě, Stromy republiky Zlínského kraje, Malé i velké holešovské osmičky a Děti slaví sto let republiky. Poslední tři zmíněné jsou otevřené až do konce roku, výstava dětských výtvarných prací v arkádách zámku dokonce až do jara příštího roku.

Zajímavý je také pohyb veřejnosti v zámeckém informačním centru, které je další složkou MKS Holešov – je to 27 tisíc lidí. Z koncertů, které se na zámku konaly v produkci MKS Holešov, bylo například nejúspěšnější zářijové vystoupení Vlasty Redla – 750 posluchačů nebo Michal Prokop s Framus Five, který 1. února vyprodal New Drive Club.
Uzavírání zámecké výstavní sezony v Holešově je pouze symbolické, protože programové oddělení kulturního střediska 1. prosince otevře ještě připravovanou výstavu betlémů a andělů. Tato populární výstava se koná každý rok a podle návštěvnosti z minulých let se dá předpokládat, že dorazí další tři tisíce návštěvníků.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.