Začínají hony, policie myslivce kontroluje, jeden už byl postřelen

Hon u obce Lipec na Pardubicku skončil postřelením myslivce. Muž je aktuálně v péči lékařů a bude převezen do nemocnice. Policisté se proto jako každoročně, vrhli na kontrolu nimrodů. V několika případech zjistili porušení zákona. V jednom případě se jednalo o pozitivní dechovou zkoušku, ve čtyřech případech u sebe neměli účastníci honu potřebné doklady k držení a nošení zbraně.

Hon u obce Lipec na Pardubicku skončil postřelením myslivce. Muž je aktuálně v péči lékařů a bude převezen do nemocnice. Policisté se proto jako každoročně, vrhli na kontrolu nimrodů. V několika případech zjistili porušení zákona. V jednom případě se jednalo o pozitivní dechovou zkoušku, ve čtyřech případech u sebe neměli účastníci honu potřebné doklady k držení a nošení zbraně.

Na nešťastném honu v Lipci policisté na místě zajistili zbraň a příčiny a okolnosti události jsou předmětem dalšího prověřování. K nehodě došlo na poli mezi Lipcem a Slepoticemi. První pomoc poskytli postřelenému muži hasiči, kteří přijeli na místo jako první.

„V místech, kde zároveň zemědělci dvěma kombajny sklízeli kukuřici, se pohybovali dva myslivci. Jeden měl postřelit střelnou zbraní druhého. Na místo vyjely i dvě dobrovolné jednotky hasičů z Hrochova Týnce a Moravan. Hasiči poskytli zraněnému muži kompletní ošetření ještě před příjezdem zdravotníků,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Účastníci honů jsou především povinni dbát na bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem, nepoužívat alkoholické nápoje a omamné a psychotropní látky před a v průběhu honu a mít u sebe potřebné doklady k držení a nošení zbraní.  Za poslední tři roky policisté z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál provedli celkem 63 kontrol, při kterých zkontrolovali celkem 859 účastníků honů,“ uvedla por. Dita Holečková, mluvčí pardubického krajského policejního ředitelství.

Na Pardubicku nejde o ojedinělou událost. Na dva roky byl odsouzen myslivec, který na podobném poli zastřelil předloni v září nechtěně svého kolegu v Kojeticích.

Kontrola myslivců
Kontrola myslivců v Kozlově na Jihlavsku. Foto: PČR Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Kontroly lovců probíhají po celé republice ve vyšší míře, než loni, kdy počet organizovaných honů ovlivnil COVID-19. Na Vysočině již zkontrolovali několik stovek osob a zbraní. Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně. „Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ vysvětlila mjr. Věra Kazatelová, vedoucí oddělení dohledu a dozoru odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.