Search
Close this search box.

Začínají hony, policie myslivce kontroluje, jeden už byl postřelen

Hon u obce Lipec na Pardubicku skončil postřelením myslivce. Muž je aktuálně v péči lékařů a bude převezen do nemocnice. Policisté se proto jako každoročně, vrhli na kontrolu nimrodů. V několika případech zjistili porušení zákona. V jednom případě se jednalo o pozitivní dechovou zkoušku, ve čtyřech případech u sebe neměli účastníci honu potřebné doklady k držení a nošení zbraně.

Hon u obce Lipec na Pardubicku skončil postřelením myslivce. Muž je aktuálně v péči lékařů a bude převezen do nemocnice. Policisté se proto jako každoročně, vrhli na kontrolu nimrodů. V několika případech zjistili porušení zákona. V jednom případě se jednalo o pozitivní dechovou zkoušku, ve čtyřech případech u sebe neměli účastníci honu potřebné doklady k držení a nošení zbraně.

Na nešťastném honu v Lipci policisté na místě zajistili zbraň a příčiny a okolnosti události jsou předmětem dalšího prověřování. K nehodě došlo na poli mezi Lipcem a Slepoticemi. První pomoc poskytli postřelenému muži hasiči, kteří přijeli na místo jako první.

„V místech, kde zároveň zemědělci dvěma kombajny sklízeli kukuřici, se pohybovali dva myslivci. Jeden měl postřelit střelnou zbraní druhého. Na místo vyjely i dvě dobrovolné jednotky hasičů z Hrochova Týnce a Moravan. Hasiči poskytli zraněnému muži kompletní ošetření ještě před příjezdem zdravotníků,“ řekla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

„Účastníci honů jsou především povinni dbát na bezpečné zacházení se zbraněmi a střelivem, nepoužívat alkoholické nápoje a omamné a psychotropní látky před a v průběhu honu a mít u sebe potřebné doklady k držení a nošení zbraní.  Za poslední tři roky policisté z Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál provedli celkem 63 kontrol, při kterých zkontrolovali celkem 859 účastníků honů,“ uvedla por. Dita Holečková, mluvčí pardubického krajského policejního ředitelství.

Na Pardubicku nejde o ojedinělou událost. Na dva roky byl odsouzen myslivec, který na podobném poli zastřelil předloni v září nechtěně svého kolegu v Kojeticích.

Kontrola myslivců
Kontrola myslivců v Kozlově na Jihlavsku. Foto: PČR Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Kontroly lovců probíhají po celé republice ve vyšší míře, než loni, kdy počet organizovaných honů ovlivnil COVID-19. Na Vysočině již zkontrolovali několik stovek osob a zbraní. Policisty zajímá i celkový technický stav střelné zbraně. „Kontrole technického stavu zbraně věnujeme velkou pozornost. Pokud zjistíme, že stav zbraně je nevyhovující, zakážeme jejímu držiteli střelbu a vyzveme ho, aby předložil zbraň Českému úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. U všech osob, které při honu manipulují se zbraní, mohou policisté provádět orientační dechovou zkoušku, a to nejen na začátku honu, ale také v jeho průběhu nebo těsně po jeho skončení. V letošním roce jsme požití alkoholu u žádného z kontrolovaných účastníků honů nezjistili,“ vysvětlila mjr. Věra Kazatelová, vedoucí oddělení dohledu a dozoru odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient