Search
Close this search box.

Začíná projekt prevence zubních kazů Dětský úsměv

Praha finančně podpoří projekt školní prevence zubních kazů s názvem Dětský úsměv. Jde o unikátní pilotní projekt preventivní péče o zuby dětí na prvním stupni základních škol na území hlavního města Prahy. Začne v tomto školním roce dvěma lekcemi v dubnu a květnu 2018 a bude pokračovat v příštím školním roce dalšími šesti lekcemi.

Dotaci ve výši 198 tis. Kč organizaci Český zelený kříž, o.p.s., schválila minulý týden Rada hl. m. Prahy na návrh radního Radka Lacka, který představil podstatu projektu:

„Důraz je kladen především na opakovaný praktický nácvik účinného čištění chrupu. Je to osvědčený způsob, jak předcházet zubním kazům a parodontóze. Během pravidelných lekcí v rámci školního rozvrhu představí lektorky dětem srozumitelně a hravou formou souvislosti mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontózy. Lektorky používají pro názornost a upoutání pozornosti dětí obrázky, výukové omalovánky, kvízy, pracovní listy, modely zubů apod. Systematičnost výuky je podpořena pracovními sešity, ilustrovanými Milošem Nesvadbou. Projekt Dětský úsměv vychází ze švýcarského preventivního programu. Tento program prokazatelně přispěl ve Švýcarsku ke snížení kazivosti u dětí a dospívajících o 80 – 90 procent.”

Metodika projektu se vyvíjela od jeho zahájení v roce 2001 postupným sbíráním zkušeností. Postupně bylo sestaveno pět na sebe navazujících pracovních sešitů pro děti. V roce 2011 se v rámci projektu Fond partnerství z programu švýcarsko-české spolupráce podařilo získat licenci na metodické podklady ze Švýcarska, ve kterých jsou koncentrovány dlouholeté zkušenosti. Tyto podklady bylo nutno nejen přeložit, ale i upravit jak pro situaci v ČR, tak přímo pro potřeby projektu Dětský úsměv. Metodické podklady pomáhají lektorkám při přípravě lekcí a přispívají ke kvalitě výuky, slouží jako studijní podklad k seminářům pro lektorky, usnadní předávání know-how novým lektorkám.

Svoji pečeť projektu udělila Česká stomatologická komora. Projekt probíhá pod záštitou Asociace dentálních hygienistek ČR a České společnosti pro dětskou stomatologii.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient