Žáci Základní školy Husova vysadili lípu svobody

(Aktualizováno před )

Základní škola Husova si při 100. jubileu Československa připravila pásmo akcí, souhrnně nazvaných Týden republiky. Na každý den v týdnu od 22. října naplánovala alespoň jednu významnou akci. Chce tak zdůraznit význam Československa ze všech perspektiv.

Ředitel školy Mgr. Roman Mareš zdůrazňuje, že akce má pomoci hlavně žákům, aby pro ně významné výročí opustilo stránky učebnic a aby pochopili, jak stěžejní událost se na podzim 1918 stala. V pondělí 22. října se proto konala vernisáž v přízemí školní budovy, která mapuje osud československých letců. Za časů první republiky byli tito letci skutečnými hvězdami, neboť slávou snesli srovnání s nejvýraznějšími celebritami. Na 2500 z nich se během let 1939 až 1945 zapojilo do leteckých bojů druhé světové války jako piloti RAF. Politický osud bohužel chtěl, že svůj výcvik nemohli předvést skutečně při obraně vlasti, nýbrž pod taktovkou Velké Británie, která okupovaným národům poskytovala exil. Putovní výstava, již sestavil spolek KVH 276th Sqdn. RAF, se zabývá i tragickým vývojem po válce, kdy totalitní režim v Československu válečné hrdiny kriminalizoval.

Ve středu 24. října škola za přítomnosti zástupců města slavnostně vysadila lípu svobody. Mladý strom poroste u křižovatky ulic Husova, Fügnerova a Tyršova. Symbolické výsadby se ujali starosta města JUDr. Jan Malý, ředitel školy a také dvě žákyně. Přítomni byli krom občanů i žáci z různých tříd a členové žákovského parlamentu. Hymnu zazpíval žákovský sbor pod vedením pedagožky Ivety Krejčí, na závěr ještě potom zapěl oblíbenou píseň Tomáše G. Masaryka – Ach, synku, synku.

Celým Týdnem republiky se ovšem prolíná jiné jméno: plukovník František Truhlář. Základní škola ve čtvrtek 25. října odhalí jeho plastiku, která bude mít stálé místo v prvním patře hlavní budovy. A dále, škola po celý týden několikrát zorganizovala promítání dokumentárního filmu Nepřítelem osudu, jenž právě o Františku Truhlářovi pojednává. Byl letcem RAF za druhé světové války a je pevně spjat právě s dnešní ZŠ Husova, která za první republiky byla učitelským ústavem. Když hitlerovské armády se bez boje zakusovaly do Československa, tento velmi mladý učitel z vlasti odešel. V britském královském letectvu byl nejprve střelcem, poté i pilotem. Bohužel ne jednou, ale hned dvakrát, když se vracel ve svém stroji z úspěšné mise, jej stihla nepřízeň počasí. Františka Truhláře nikdy nedostihla protiletecká obrana nepřítele, rivalem mu však byla štěstěna. Dvě havárie v průběhu války těžce poznamenaly pilotovo zdraví i psychiku. Jeho tvář a tělo navždy zhyzdily plameny, když se jeho stroj po pádu vznítil. Válku ale přežil. Avšak dne 3. prosince 1946 měl ve svém stroji přiletět do rodné Lomnice nad Popelkou. To se mu stalo osudným, neboť se strojem havaroval a při pádu zahynul.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz