Search
Close this search box.

Žáci středních zdravotnických škol soutěžili v první pomoci

V úterý 27. března pořádala Střední zdravotnická škola Děčín už 4. ročník regionální soutěže zdravotnických škol v první pomoci s mezinárodní účastí v děčínském obchodním centru Pivovar.

Zahájení soutěže se zúčastnili jak zástupci města Děčín, žáky pozdravil náměstek primátorky Jiří Anděl, tak zástupci kraje, kde nechyběl náměstek hejtmana Petr Šmíd a předseda výboru pro zdravotnictví Pavel Csonka. „Jednou z priorit kraje je rozhodně podpora zdravotnického školství, protože v našem regionu bohužel stále chybí dostatečný počet jak lékařů, tak sester a dalšího nelékařského personálu,“ řekl náměstek hejtmana Petr Šmíd při zahájení.

Žáci a žákyně ze zdravotnických škol v Mostě, Chomutově, Rumburku, Liberci, Ústí nad Labem, Děčíně i Dolném Kubíně (partnerská škola SZŠ Děčín ze Žilinského samosprávného kraje, se kterým má Ústecký kraj už od roku 2011 podepsanou dohodu o spolupráci) vytvořili devět družstev po čtyřech a soutěžili jak v teoretické, tak praktické části první pomoci, která byla zároveň zajímavou podívanou pro návštěvníky obchodního centra, kde se za běžného provozu soutěž uskutečnila. Výkony tak mohla sledovat i laická veřejnost. Na mladé zdravotníky čekala na několika stanovištích simulovaná poranění například po pádu z eskalátoru, bodné rány nebo také museli ošetřit popálenou baristku či zvládnout kardiopulmonální resuscitaci. „První pomoc zvyšuje šanci na přežití. Zejména v případech přímého ohrožení života hraje každá minuta velkou roli. Také je důležité zvýšit povědomí o první pomoci mezi laickou veřejností. Věřím, že v každém člověku je skrytý hrdina, ochotný poskytnout první pomoc“, dodal tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Na prvním místě se umístila Střední zdravotnická škola Děčín, druhé místo obsadila SZŠ Dolný Kubín a třetí byla SZŠ Chomutov.

Výkony žáků hodnotili záchranáři z děčínské Zdravotnické záchranné služby ÚK.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient