Za velmi brutální vraždy si mladík odsedí skoro třicet let. Ani poté však nepůjde na svobodu

Před rokem se dopustil v České Lípě tehdy 22letý František Havel velmi brutálního činu. Krajský soud v Liberci mu dnes uložil výjimečný trest v trvání 28 let odnětí svobody.

Vloni ke konci roku zavraždil mladý muž dva bezdomovce, muže a ženu. „Brutalita, s níž byly vraždy vykonány, byla až dechberoucí. Dokonce v tom druhém případě použil tři cihly a k tomu se činu dopustil vůči osobě, o které věděl, že je indisponovaná zdravotně. Ten pán neviděl, neslyšel a nikdo mu nemohl jít na pomoc,“ podotkla soudkyně Eva Drahotová.

V noci ze 17. na 18. listopadu nejdříve zavraždil devětatřicetiletou ženu pod kopcem Špičák. Třiceticentimetrovým nožem jí zasadil dvě rány, do srdce a do plic. Jako důvod uvedl předchozí hádku, která mezi nimi proběhla. Prý ho vyhodila ze stanu a ještě mu nadávala. „Když mě někdo naštve, tak nevím, co dělám,“ uvedl dvojnásobný vrah. Mrtvé tělo ženy pak hodil do jámy.
Další vraždy se dopustil 1. prosince v opuštěném areálu někdejšího městského nádraží. Zde cihlami ubil 52letého muže. „Původně jsem se chtěl pomstít za kamaráda jinému muži. Ten tam ale nebyl, tak to odskákal Karel,“ řekl Havel do výpovědi policistům.

Jedinou polehčující okolností pro Havla bylo to, že se doznal. Soudkyně však uvedla, že i bez přiznání se proti němu svědčilo hodně důkazů. Navíc se sám několika lidem pochlubil, co udělal. „V obou případech proti němu svědčí celá řada důkazů. Také nebyl nikdo jiný, kdo by se toho mohl dopustit, a obžalovaný se navíc kamarádům chlubil tím, co provedl, a nabízel jim, že jim ukáže mrtvolu,“ konstatovala Drahotová.

Po odpykání si 28 let vězení však Havel na svobodu nevyjde. Bude poté umístěn do detenčního zařízení. U soudu zaznělo, že odborníci nepředpokládají, že by se obžalovaný muž mohl ve vězení změnit. „Podle vyjádření znalců má poruchu osobnosti,“ zdůvodnila to soudkyně.

Havel se na místě proti rozsudku odvolal. Jeho obhájkyně navíc uvedla, že nevidí důvod pro uložení detence.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.