Za rybami do Zooparku Vyškov. Zahrada otevřela novou expozici

Velká vodní nádrž s terasou a suterénní pozorovatelnou, kde lze celoročně sledovat tichý život pod hladinou. Zoopark Vyškov ani v letošním roce nelenil a pro návštěvníky otevírá expozici sladkovodních ryb nazvanou Pod hladinou. Vznikla na travnaté ploše hned za vstupem do zahrady.

V první fázi návštěvníci uvidí 9 druhů sladkovodních ryb: kapry, jesetery, parmy, ostroretky, oukleje, plotice, cejnka, cejna a okouna. Další druhy zoopark doplní postupně až po podzimních výlovech rybníků. „Výsledek vypadá velmi dobře. Jde o výborný nápad, mnohé druhy lidé příliš neznají, některé možná vůbec, určitě tak půjde o další zajímavou atrakci. Zatímco loni jsme otevírali velmi atraktivní expozici Austrálie, letos se zájemci podívají, co se děje pod vodou. Je to další krok k udržení přízně návštěvníků. Navíc rostliny, kameny a kmeny stromů vhodně dotvářejí atmosféru přírodního biotopu,“ ocenil na slavnostním otevření místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Zoopark dostal právě od města coby zřizovatele zhruba milion a 300 tisíc korun, expozice celkově stála 3 miliony a 800 tisíc. Pod úroveň terénu se návštěvníci dostanou jak po schodišti, tak z opačné strany bezbariérově po rampě. Život ryb našeho pásma mohou pozorovat prostřednictvím dvou velkých oken. Nechybí nadzemní terasa, která nabízí pohled na hladinu. Zatopená plocha má 84 metrů čtverečních.

Vedení zooparku se inspirovalo mimo jiné v plzeňské zoologické zahradě, ve které mají expozici Česká řeka, která formou naučné stezky přibližuje život v jednotlivých rybích pásmech typické české řeky od jejího pramene až k ústí. Skladbu ryb pro novou expozici Pod hladinou konzultovalo s rybníkářstvím Pohořelice, které zároveň poskytlo cenné rady a informace o chovu. „Návštěvník se také dozví zajímavosti o rybníkářství, rybnících a vše možné o chovu ryb, může se také podívat na naučný film,“ připomněl ředitel vyškovského zooparku Josef Kachlík.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak