Search
Close this search box.

Z úspor provozu veřejného osvětlení bude těžit město, nikoliv AVE

Město Kolín má schváleny závazné standardy veřejného osvětlení na dalších deset let. Jde o dokument, který odbor regionálního rozvoje připravoval s městským architektem za spolupráce s odbornou firmou zhruba rok. Kolín je v něm rozdělen do různých částí a je přesně určeno, kde mají být použity jaké lampy, kde jaké sloupy, a to včetně historických lamp v historickém centru města. „Jsou to standardy, které budou mít k dispozici jak projektanti, kteří budou v Kolíně projektovat, tak pracovníci, kteří budou projekty a rekonstrukce zadávat a samozřejmě také zhotovitelské firmy,“ řekl místostarosta Michael Kašpar.

Navíc jde o dokument, který by měl do budoucna přinést městu také úsporu. „Velmi dlouhou dobu jsme debatovali v rámci smlouvy, kterou máme uzavřenou s AVE, jakým způsobem rekonstruovat veřejné osvětlení. Drtivá většina měst, které nemají takovou smlouvy jako my, si vezmou úvěr a ten pak splácejí z úspor, kterých při současných technologiích evidentně lze dosáhnout. Ale protože my máme definován nějaký paušál, který za veřejné osvětlení platíme, tak jsme dlouho v rámci té téměř neměnitelné smlouvy diskutovali, jakým způsobem generovat úsporu – která objektivně bude vznikat – pro nás, nikoliv pro AVE. Výsledkem je celkem složitý finanční model, ale z úspory bude těžit město Kolín,“ upřesnil starosta Vít Rakušan.

Hotové standarty veřejného osvětlení umožňují rovněž čerpat dotační prostředky z Ministerstva průmyslu a obchodu až do výše 2 mil. Kč ročně, a to ze státního programu EFEKT určeného na podporu úspor energie. Pro letošek město již částku vyčerpalo a chce o ni žádat i v následujících letech.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient