Z ulic Prahy pomalu mizí neoprávněné reklamní bannery

(Aktualizováno před )

Odbor hospodaření s majetkem Magistrátu hl. m. Prahy dosáhl úspěchu v letitém soudním sporu s reklamní společností euroAWK a její sesterskou společností ORIS. Na základě platných exekučních příkazů vydaných v listopadu tohoto roku již započaly práce na odstranění neoprávněných reklamních zařízení těchto společností umístěných podél důležitých pražských dopravních tepen. Do konce roku 2018 jich z hlavního města zmizí prvních 50, dalších více než 400 bude následovat na počátku roku 2019.

Soudní spory s oběma společnostmi začaly již v roce 2010 po řádném ukončení smluvních vztahů. EuroAWK a ORIS využívaly pozemky hlavního města Prahy zejména u důležitých dopravních komunikací k umístění svých reklamních zařízení, tzv. billboardů.

“Ve snaze o zachování možnosti lukrativně užívat pozemky hlavního města Prahy společnosti euroAWK a ORIS využily veškeré dostupné procesní prostředky včetně řady mimořádných opravných prostředků a délka soudních řízení se tak neúměrně protahovala. Považujeme za velký úspěch, že se po tak dlouhé době přešlo od slov k činům a neoprávněná reklamní zařízení jsou postupně odstraňována,” uvedl ředitel odboru hospodaření s majetkem Jan Rak.

“Praha tímto pokračuje ve strategii očistit město od reklamního smogu, který narušuje její autentický ráz a ničí její charakter. Navíc tento postup přinese zvýšení kvality veřejných prostranství pro Pražany a větší bezpečnost, v tomto konkrétním případě zejména dopravní bezpečnost, na klíčových dopravních tepnách. Tyto prostory jsou v současné době nadměrně využívány k prezentaci různých reklamních sdělení,” dodal radní pro oblast majetku Jan Chabr.

Rada hl. m. Prahy již začátkem roku 2017 schválila, že z Pražské památkové rezervace zmizí všechny reklamní nosiče a v dalších částech Prahy budou muset reklamní zařízení splňovat přísná regulativní opatření. Od počátku roku 2018 pak platí rovněž přísnější pravidla pro realizaci samotných reklamních sdělení, které připravil Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Z některých míst reklama zmizí zcela. Rovněž zmizí některé druhy velkoformátových reklamních tabulí. Nová pravidla též upravují, jakým způsobem reklamu umisťovat, aby v městském prostředí působila méně rušivě.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz