Search
Close this search box.

Z fingované sebevraždy se nakonec vyklubala promyšlená vražda

Osmnáct let vězení dostal Česlav Hurina za vraždu policisty. Pozadí celého případu jakoby však vyšla z pera scénáristy kriminálek.

Před necelými čtyřmi roky bylo vyhlášeno celostátní pátrání po olomouckém policistovi, který byl posléze nalezen oběšený na mostě přes Trusovický potok v olomoucké městské části Černovír. V té době byl tento policista prověřován Generální inspekcí bezpečnostních sborů kvůli jeho podezřelým aktivitám, které se měly týkat i místního podsvětí.

Zpočátku to vypadalo, že tento případ bude uzavřen jako sebevražda. Jenže pak došlo ve vyšetřování ke zvratu. Kriminalisté přišli na to, že mělo původně dojít k fingované sebevraždě, díky které by se policista dostal na psychiatrii a vyhnul se tak případnému stíhání kvůli svým nekalým aktivitám.

Policistův informátor z podsvětí Hurník společně s policistovým kolegou Rudolfem Bajtekem odvezli teď už zemřelého k mostu, kde ho měli pověsit, pak následně rychle záchranit a poté by byl převezen do psychiatrické léčebny.
„Hurina policistu pod záminkou, že mu pomůže z problémů, přemluvil k fingované sebevraždě, ale nakonec ho nechal na laně viset. Od začátku měl v úmyslu ho usmrtit. Kvůli jejich předchozím nezákonným aktivitám pro něj představoval riziko. Hrozilo mu, že se sám ocitne v hledáčku orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl již dříve žalobce Jakub Grmela.

Bajtek uvedl, že to měl být původně on, kdo policistu odřízne, nakonec si ale na to nevěřil a zůstal v autě. „Za chvíli přišel Hurina sám. Křičel, že se to posralo, že si to hodil. Vyběhl jsem se podívat, co se děje, a viděl kolegu, jak visí. Byl jsem v šoku. Nevěděl jsem, co mám dělat. Hurina řval, ať sednu do auta, že musíme okamžitě pryč, a já to udělal,“ tvrdil Bajtek a pokračoval. „Kolega se bál, že může jít do vězení. Říkal, že do práce už nenastoupí. Na Hurinu se obrátil s žádostí o pomoc. Ten mu nejprve slíbil, že ho uklidí do Thajska, ale pak ho přemluvil k fingované sebevraždě. Namluvil mu, že ho pověsí, poté ho zachráníme a on se pak dostane na psychiatrii,“ vypověděl Bajtek.

Podle předsedy senátu Martina Lýseka to byla promyšlená a plánovaná vražda a uložil Hurinovi 18 let vězení se zvýšenou ostrahou. Bajtek dostal za neposkytnutí pomoci tříletý trest odnětí svobody s podmíněným čtyřletým odkladem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient