Yvona Kudláčková: Co chybí ve Vrátě

Kdo by neznal Vráto. Cestou z Českých Budějovic do Rudolfova ho míjíme snad všichni. U některých radních a zastupitelů to však vypadá na totální neznalost místního zeměpisu.
Obyvatelé této městské části již několikrát upozornili na některé nedostatky a věci, které by město mělo řešit. Ovšem představitelé města spíše podnikají kroky, které nevedou k nápravě, spíše s obyvateli hovoří o tom, proč to všechno nejde.

Výjimkou je rybníček za Základní školou TGM. Rybníček v těsné blízkosti školy v prostoru, který by mohl sloužit jako park jak pro děti tak důchodce, byl po několik desetiletí pokládán za ekologickou zátěž. Přestože na město chodily žádosti od obyvatel i od žáků školy, nic se nedělo. V loňském roce se v problému začala angažovat územní skupina, která hledala řešení. Jako zázrakem se z ekologické zátěže stala fáma, kterou město vítězně vyvrátila. Rybníček se vyčistil a dneska bude z jednoho rybníčku kořenová čistička a v okolí bude snad vybudován i ten park.

Pokud chcete cestovat městskou dopravou do centra, poslouží linky MHD. Ovšem slovo sloužit není úplně pravdou. Základní škola T.G. Masaryka ve Vrátě má jen první stupeň, tzn. 1.-5.třídu. Poté žáci dojíždějí do spádové školy v Nové ulici, což by samo o sobě nebylo tak hrozné, ale MHD tomu nepomáhá. Ranní linka do centra je přeplněná, takže je pro žáky problém dojet do školy, navíc čas linky neodpovídá začátku vyučování ve škole v Nové ulici. Který z rodičů pojede osobním autem z Vráta do Nové ulice, kde před školou nezaparkuje a bude pokračovat jednosměrkama na Pražském předměstí do práce? Dopravní podnik města České Budějovice byl několikrát kontaktován, problém byl detailně vysvětlen, ale nevyřešen. Zastávky MHD ve Vrátě mají často přeplněné koše, zde nastoupí služba FCC firmy.

Dalším nedostatkem ve Vrátě je chodník. Také je obtížně se bezpečně dostat na kole z Vráta do centra. Chodník ani cyklostezky nebo cyklopruhy se zatím neřeší.
Jako místo setkávání a vyžití pro ty nejmenší funguje už řadu let Centrum Šikulka přímo u hlavní ulice. Je tu kavárna, bazén a také se zde konají kurzy pro dospělé.
Městská část Vráto byla velmi dlouho brána jako průmyslová část města, kde sídlí hlavně výrobní firmy, logistické společnosti atd, díky územní skupině začalo Vráto vzkvétat. Tedy velmi pomalu, ale jistě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient