Search
Close this search box.

XIXOIO: Revoluce nebo podvod?

Televizi zaplavila sugestivní reklama podivně znějící firmy s názvem XIXOIO, připomínající jméno z osmdesátkového filmu o trampotách afrických Křováků Bohové musí být šílení. Ve filmu vypadla z letadla lahev od Coca-Coly a od civilizace odříznutým domorodcům se změní svět. Reklama v televizi, a nakonec i proklamace na webu platformy XIXOIO také slibují změnu. Slibují revoluci a mnoha cizokrajně a moderně znějícími slovy jako tokeny, IPCO, blockchain, krypto, coin lákají, podobně jako ve filmu civilizací nedotčené a do té doby spokojeně žijící původní obyvatele do „budoucnosti“. Jaká taková budoucnost bude? A pomocí jakých nástrojů XIXOIO láká? Vraťme se téměř sto let před vznik zmiňovaného filmu. V italském Lugu se tehdy narodil muž, jehož jméno později zaznamenal snad každý, kdo se zajímal o investice a finanční spekulace. Podnikavý Carlo si nechával říkat různými jmény. Tím nejznámějším bylo Charles Ponzi.

Televizi zaplavila sugestivní reklama podivně znějící firmy s názvem XIXOIO, připomínající jméno z osmdesátkového filmu o trampotách afrických Křováků Bohové musí být šílení. Ve filmu vypadla z letadla lahev od Coca-Coly a od civilizace odříznutým domorodcům se změní svět.

Reklama v televizi, a nakonec i proklamace na webu platformy XIXOIO také slibují změnu. Slibují revoluci a mnoha cizokrajně a moderně znějícími slovy jako tokeny, IPCO, blockchain, krypto, coin lákají, podobně jako ve filmu civilizací nedotčené a do té doby spokojeně žijící původní obyvatele do „budoucnosti“.

Jaká taková budoucnost bude? A pomocí jakých nástrojů XIXOIO láká? Vraťme se téměř sto let před vznik zmiňovaného filmu. V italském Lugu se tehdy narodil muž, jehož jméno později zaznamenal snad každý, kdo se zajímal o investice a finanční spekulace. Podnikavý Carlo si nechával říkat různými jmény. Tím nejznámějším bylo Charles Ponzi. Ano, mluvíme tu o muži, po němž je pojmenované jedno z podvodných finančních schémat. Někdy bývá také srovnáváno s pyramidovou hrou nebo tzv. letadlem.

Ponzi tehdy provedl vcelku primitivní podvod. Vybral od nic netušících s nezkušených investorů pod příslibem zázračného zbohatnutí asi 20 milionů tehdejších dolarů, což je ekvivalent dnešní více jak jedné čtvrt miliardy dolarů, nebo lépe skoro šesti miliard korun. Úctyhodné, že? Bez internetu a televizních reklam. Ponzi skutečně prvním investorům zázračný zisk 50 až 100 % vyplatil. Z peněz těch, kdo do letadla naskočili později.

Tvrdíme tady snad, že XIXOIO je podobný případ? Vůbec ne. Proč? To se dozvíme za chvilku. Otázka tedy zní: Investovat do XIXOIO a stát se tak „součástí budoucnosti“? Podívejme se na to nyní podrobněji.

Token XIX – kupujete podíl na firmě, která nikdy nebude vaše

XIXOIO nabízí aktuálně na svém webu jediný produkt – něco, čemu říká token XIX, což je v podstatě „virtuální akcie“ samotné společnosti XIXOIO. Jde o akciovou společnost, jejímž 100 % vlastníkem je stejnojmenná firma registrovaná v Británii. Připomeňme, že založení firmy v UK je i pro našince záležitostí několika desítek minut u klávesnice a zaplacení minimálního poplatku a že nejde o klasický úpis akcií, takže jednak nepodléhá kontrole ze strany regulátora cenných papírů, nebyl zrevidován ani nebyl schválen žádnou veřejnoprávní institucí a držení tokenů jejich nabyvateli nevzniká žádné právo na majetkovou účast na společnosti XIXOIO a.s., ani na platformě XIXOIO, ani kupujícího neopravňuje k účasti na vedení či rozhodování společnosti.

Jak firma přiznává, pokud bude společnost XIXOIO zrušena, třeba, protože z ní odejdou klíčoví zaměstnanci, (z firmy odešel již jeden ze zakladatelů Nikolay Rozhok – někdy také Nikolaj Rožok – před časem odešel), tokeny tak v podstatě přestanou existovat.

Akciová společnost XIXOIO za minulý rok v rozporu s proklamacemi na svém webu o „transparentním účetnictví založeným na bázi blockchainu“ své hospodářské výsledky v rozporu se zákonem nezveřejnila. Rok předtím vykázala ztrátu přes 11 milionů. V článku na serveru Hrot, jež o “inovativním projektu” opakovaně s obdivem psal, se ještě loni v srpnu tvrdí, že “provařil 200 milionů”. Podle zveřejněné výsledovky byly však náklady pouze v řádu jednotek milionů. Matka české akciovky – britská firma XIXOIO Ltd za poslední dva roky své hospodaření také nezveřejnila, poslední čísla ukazují ztrátu přes 36 milionů. Britská firma má v rejstříku zapsané akcie za necelých 33 tisíc korun.

Tak a teď přijde k ruce kalkulačka. Web XIXOIO uvádí, že aktuálně v systému registruje něco přes 6000 uživatelů. Nákup tokenu XIX je možný od částky 10000 korun. Tzn. že pokud čísla na webu nelžou, jsou momentálně rozprodány tokeny minimálně za 60 milionů korun. Ve skutečnosti však asi více. Mluvčí firmy pro server Peníze.cz počátkem listopadu uvedla, že ve bylo prodáno již 400 milionů tokenů od 2370 lidí za více než půl miliardy korun. Zda to je pravda, se dozvíme, zveřejní-li podle zákona firma závěrku, až příští rok.

Co za tyto tokeny investor dostane? „Odměnou jim je podíl na úspěchu společnosti XIXOIO v podobě možné rostoucí hodnoty držených Tokenů XIX a poměrné části z celkového podílu na generovaném zisku XIXOIO,“ slibuje web. A jaký je ten podíl? Server Peníze.cz vypočítává, že za vložených 10 000 korun můžete v případě ziskovosti formy ve výši 100.000.000 korun dostanete 44 korun.

„Pokud by teď někdo firmě dal za tokeny minimální nutný objem 10 tisíc korun, koupí si teď zhruba 1111 tokenů. Kdyby firma nakonec vydala celou miliardu tokenů, získá člověk s 1111 tokeny podíl ve výši 0,0001111 % na slíbených 40 % ze zisku. A když hospodaření Xixoio někdy skončí ziskem třeba ve výši 100 milionů korun, dostal by takový člověk 44 korun.

Zdroj: https://www.penize.cz/kryptomeny/429869-investice-ktere-se-nezbavite-recenze-xixoio

Kolik je nyní skutečně vydáno tokenů, přestože to je dost zásadní informace k tomu, abychom si mohli spočítat jejich hodnou (nyní je jeden token něco přes 8 korun), není v rozporu s proklamacemi typu „systém je navíc zcela transparentní“ oficiálně známo.

Dozvídáme se jen, že „jejich počet v emisi je omezený“. Hodnota se pak odvíjí od „tržeb, vývoje a plnění výstavby systému XIXOIO“. Něco lze odvodit z vyjádření mluvčí firmy pro Peníze.cz, kde mluví o 700 milionech tokenů. To by znamenalo, že si akcií v hodnotě 33 tisíc korun firma cení při aktuální ceně cca 8 korun za token na 5,6 miliard korun – jen o trochu méně, než o kolik se podařilo Ponzimu obrat přes sto lety důvěřivé investory v Americe.

Zajímavý je pak systém hodnocení dealerů, kteří dohazují XIXOIO klienty. Podle tabulky, kterou na sociální síti LinkedIn zveřejnil Petr Borkovec, ředitel finančně poradenské firmy Partners, provize jsou formou multi level systému (MLM) od 4 do 10 %. Přirovnal platformu k Ponziho schéma a vysloužil si za to obratem předžalobní výzvu k okamžitému stažení příspěvku.

„Charles Ponzi vytvořil schéma, kdy vyplácel starší investory z příjmu nových. Jinými slovy, nic nevytvářel, jen přijímal platby a vyplácel závazky. XIXOIO je řádně auditovaná společnost, má zaměstnance, management, představenstvo a Dozorčí radu. Všechna jednání i rozhodnutí jsou dle Zákona monitorována v Zápisech, ze kterých je zcela transparentně vidět, co přesně se ve společnosti děje. To hlavní však je, ze XIXOIO nikomu nic nevyplácí. Všechny platby jsou řádně evidovány a slouží k výstavbě ekosystému (když stavíte dům, tak výnosy z pronájmu logicky získáváte až po jeho dostavbě). Je tedy zcela vyloučeno, aby se jednalo o Ponzi,“ vysvětluje spoluzakladatel platformy Richard Watzke.

Jak proměníte své tokeny zpět na peníze?

Jak známo, jednou z významných parametrů, podle kterých se rozhodujeme v okamžiku investice je tzv. likvidita, tedy možnost se svého aktiva zbavit – prodat je v okamžiku, kdy si chceme vybrat peníze. Například veřejně obchodovatelné akcie na burzách patří mezi velmi dobře likvidní aktiva. Když koupíte třeba umělecké dílo, je jeho likvidita samozřejmě složitější – jednak musíte sehnat sběratele naladěného na stejnou vlnu, nemusí jich být tolik, dílo musíte fyzicky někam převést a podobně.

A jak je to s tokeny XIX? Ty nelze veřejně obchodovat nikde. Snad jen uvnitř samotné platformy. Ale kdo by měl od vás zájem o koupi tokenů za vyšší cenu, když je může získat za základní cenu přímo od platformy XIXOIO? Navíc, když jejich hodnotu určuje opět jen jejich vydavatel, a ne volný trh? Takže koupit můžete, ale prodat je v současné době není možné. Platforma vám tedy prodá tokeny, nemá jakoukoli povinnost je vykoupit zpět, neexistuje zde sekundány trh, kde by je bylo možno prodat nebo je převést na někoho jiného a XIXOIO doslovně ve smlouvě s uživatelem (nabyvatelem) říká: „XIXOIO nemá povinnost Finance vrátit Nabyvateli, vyjma práva Nabyvatele na odstoupení od Smlouvy ve lhůtě. Nabyvatel ani jiné osoby zejména nemohou požadovat jakékoliv splacení Tokenů nebo odkoupení Tokenů ze strany XIXOIO. Nabyvatel se v této souvislosti není oprávněn domáhat odškodnění jakékoliv újmy či vznášet nároky vůči XIXOIO nebo jiným osobám.“

I další body smlouvy jsou vůbec plné zajímavých formulací, například, že nabyvatel, je-li spotřebitelem od smlouvy odstoupit může, a vzápětí je to popřeno, podmínkou, pokud již došlo k převodu tokenů.

Jinými slovy: Za peníze dostanete virtuální hodnotu firmy, na kterou si nemůžete sáhnout, jejichž domnělá hodnota je zcela závislá na vůli majitele platformy. Pokud je budete chtít proměnit zpět na peníze, není to nyní to v podstatě možné.

Budete konečně svobodní? Těžko

Varovné může být i „to kolem“. Zatímco zkušené finanční investory zajímá kredibilita subjektu, do kterého hodlají vložit své peníze, a především čísla, XIXOIO je spíš o emocích. Už jen hesla jako „Sebedůvěra“, „Neztratit víru v sebe“, „Touha po svobodě“, „Veďte smečku“, „Příležitost bez hranic“, „Světlo, temno, harmonie“ a podobně, by člověk očekával spíš u motivačního spíkra než od seriózního finančníka.

Kreativní koncept reklamy XIXOIO vychází z myšlenky fiktivní zprávy z budoucnosti. Tak snad nebude fiktivní i ten výdělek. Protože slzy investorů by pak byly více než reálné.

Na závěr tedy snad jen připomenutí z Whitepapers XIXOIO: XIXOIO Token je určen pouze pro osoby, které mají dostatečné zkušenosti s blockchainovou technologií, kryptoměnami a Tokeny a jsou si vědomy rizik, která s koupí XIXOIO Tokenu mohou být spojena. Koupě XIXOIO Tokenu je nevratná a prostředky uhrazené za jeho koupi nemohou být vráceny.

ČNB před firmou varuje

Aktualizace 4.12.2021

Tento článek není investičním doporučením a investor by proto měli tento konkrétní text považovat pouze za jeden z několika faktorů při svém investičním rozhodování.

https://www.domacinoviny.cz/podvedeni-internetove-banky-savings-funds-dostanou-cast-penez-zabavenych-policii-zpet/

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient