Search
Close this search box.

Výzkumný a zkušební ústav Plzeň otevřel centrum žárových nástřiků

Společnost Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (VZÚ) zahájila ve středu 5. prosince 2018 provoz jednoho z nejmodernějších center žárových nástřiků v Evropě. Nové pracoviště bylo vybudováno v průmyslovém areálu Karlov na Borských polích v Plzni. Je unikátní především rozměry a parametry instalovaných technologií. Celková investice dosáhla téměř 60 milionů korun. Za město se slavnostního otevření zúčastnil radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Radní vyjádřil i jménem plzeňského primátora Martina Baxy potěšení nad tím, že v Plzni vznikají takové provozy jako je Výzkumné centrum žárových nástřiků, tedy provozy, které mají velkou přidanou hodnotu a dokážou obstát v konkurenčním boji. Připomněl, že v Plzni existuje mnoho montoven, které tuto přidanou hodnotu nemají, a mohou tak v budoucnu přinést městu velké komplikace, ať už z hlediska agenturních dělníků či ekonomických následků. „Právě proto si myslím, že vaše snažení je pro Plzeň velice důležité a jako město si toho velice vážíme,“ dodal radní Gola.

„Díky úzké spolupráci s průmyslovými partnery, jedinečným znalostem a zkušenostem v oblasti materiálového inženýrství a této strategické investici budeme schopni v rámci nového Výzkumného centra navrhnout, vyvinout a otestovat zcela nové průmyslové aplikace nástřiků,“ uvedl jednatel společnosti VZÚ Plzeň Stanislav Martínek.

Instalované technologie zahrnují tři kompletně vybavené stříkací boxy, které umožní aplikaci nástřiku kaskádovou plazmou, vysokorychlostní technologií HVOF a nástřik elektrickým obloukem a plamenem. Výzkumné pracoviště je podpořeno také vlastní materiálovou, metalografickou a chemickou laboratoří.

Uplatnění žárové nástřiky nalézají v řadě oblastí. V energetice poslouží například pro hřídele a ucpávky turbín, jako ochrana svarových spojů nebo nástřik ložiskových pánví, ve zdravotnictví v roli finální vrstvy kloubních náhrad. Velmi žádané jsou aplikace pro letecký průmysl – například nástřik plamencových součástí do leteckých motorů – aplikace TBC (Thermal barrier coating) nebo nástřik extrémně namáhaných části podvozků letadel. Využívají se také ve strojírenské výrobě nebo pro nástřik válců pro papírenský a tiskařský průmysl.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient