Výzkumný a zkušební ústav Plzeň otevřel centrum žárových nástřiků

Společnost Výzkumný a zkušební ústav Plzeň s.r.o. (VZÚ) zahájila ve středu 5. prosince 2018 provoz jednoho z nejmodernějších center žárových nástřiků v Evropě. Nové pracoviště bylo vybudováno v průmyslovém areálu Karlov na Borských polích v Plzni. Je unikátní především rozměry a parametry instalovaných technologií. Celková investice dosáhla téměř 60 milionů korun. Za město se slavnostního otevření zúčastnil radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

Radní vyjádřil i jménem plzeňského primátora Martina Baxy potěšení nad tím, že v Plzni vznikají takové provozy jako je Výzkumné centrum žárových nástřiků, tedy provozy, které mají velkou přidanou hodnotu a dokážou obstát v konkurenčním boji. Připomněl, že v Plzni existuje mnoho montoven, které tuto přidanou hodnotu nemají, a mohou tak v budoucnu přinést městu velké komplikace, ať už z hlediska agenturních dělníků či ekonomických následků. „Právě proto si myslím, že vaše snažení je pro Plzeň velice důležité a jako město si toho velice vážíme,“ dodal radní Gola.

„Díky úzké spolupráci s průmyslovými partnery, jedinečným znalostem a zkušenostem v oblasti materiálového inženýrství a této strategické investici budeme schopni v rámci nového Výzkumného centra navrhnout, vyvinout a otestovat zcela nové průmyslové aplikace nástřiků,“ uvedl jednatel společnosti VZÚ Plzeň Stanislav Martínek.

Instalované technologie zahrnují tři kompletně vybavené stříkací boxy, které umožní aplikaci nástřiku kaskádovou plazmou, vysokorychlostní technologií HVOF a nástřik elektrickým obloukem a plamenem. Výzkumné pracoviště je podpořeno také vlastní materiálovou, metalografickou a chemickou laboratoří.

Uplatnění žárové nástřiky nalézají v řadě oblastí. V energetice poslouží například pro hřídele a ucpávky turbín, jako ochrana svarových spojů nebo nástřik ložiskových pánví, ve zdravotnictví v roli finální vrstvy kloubních náhrad. Velmi žádané jsou aplikace pro letecký průmysl – například nástřik plamencových součástí do leteckých motorů – aplikace TBC (Thermal barrier coating) nebo nástřik extrémně namáhaných části podvozků letadel. Využívají se také ve strojírenské výrobě nebo pro nástřik válců pro papírenský a tiskařský průmysl.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak