Výstroj Roberta Gilberta se vrátila do Domažlic

Město Domažlice dostalo od syna čestného občana Roberta Gilberta jeho kompletní vojenskou výstroj, která bude k vidění o květnových Oslavách svobody na výstavě v Muzeu Chodska a následně bude trvale umístěna v Kulturním centru pivovar.

Loni zesnulý Robert Gilbert (ve věku 102 let) byl naposledy v Domažlicích na květnových oslavách v roce 2016, kdy spolu s Hermanem Geistem, Jamesem Duncanem a Mattem Konopem (in memoriam) převzal čestné občanství za osvobození města 5. 5. 1945. Jeho syn Robert Gilbert jr. se oslav pravidelně účastní, čímž navázal na takto vytvořené přátelství. Kromě toho se osobně účastnil slavnostního setkání v partnerském města Two Rivers ve Wisconsinu v červenci letošního roku, kde s delegací Domažlic osobně projednal umístění zmíněných předmětů.

Pozůstalost obsahuje uniformu, vojenský kufr s vybavením, předměty osobní potřeby, fotografie, dokumenty a řadu s ohledem na historické souvislosti cenných předmětů, které budou pro každého jistě velkým překvapením. Výstroj, s níž Robert Gilbert po těžkých bojích v západní Evropě dorazil do Domažlic, se tak do něj po 73 letech vracejí jako upomínka na jeho nevšední osobnost a všechny události v tehdejší době s ním spojené.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.