Search
Close this search box.

Výstava ze sbírky dědictví IAAF mapuje historii sportu

Výstava věnovaná Kontinentálnímu programu mapuje nejen historii poháru samotného a jeho předchůdce Světového poháru, ale přináší také cenné exponáty z historie sportu sahající až do starověku. V nákupním centru Forum Nová Karolina v Ostravě bude otevřena sedm dní v týdnu a potrvá až do druhého dne konání poháru v Ostravě 9. září.

Sportovní výstava bude ve Foru Nová Karolina otevřena v úterý 5. června v 16 hodin. Nabídne kombinaci toho nejlepšího ze „sbírky dědictví IAAF“ (IAAF Heritage Collection), která byla zahájena na Halovém mistrovství světa v Birminghamu v březnu tohoto roku, s dalšími předměty z každého ročníku Světového a Kontinentálního poháru. Jejím hlavním poselstvím je ukázat atletické dějiny, které oslovují a jsou přístupné všem, bez ohledu na věk či zázemí. Obsahuje na dvě stovky artefaktů z historie atletiky, historie, která sahá od starověkých olympijských her až po současnost. Výstavu spojují dohromady texty, fotografie i videa na ploše 260 metrů čtverečních moderního nákupního centra a zábavního komplexu.

První část výstavy je nazvána „Atletika od starověku až do konce 19. století“ a přináší předměty již z 5. století před naším letopočtem a (dle názvu pochopitelně) až do konce devadesátých let předminulého století. Sleduje počátky a rozvoj našeho sportu po téměř dva a půl tisíce let.

Položky – včetně mincí, medailí, programů, knih a periodik – byly věnovány pro kolekci IAAF jihoamerickou asociací CONSUDATLE. Nejstarší kontinentální atletická asociace na světě oslavila sté výročí svého založení v roce 2018 mimo jiné právě tím, že poskytla pro sbírku 100 předmětů, které symbolizují oněch 100 let její existence.

Druhá část exhibice se zaměřuje na Světový pohár IAAF, který se poprvé uskutečnil v roce 1977, a jeho následníka – Kontinentální pohár IAAF – který byl založen v roce 2010 a koná se každé čtyři roky.

Mezi vystavené položky patří programy, plakáty, knihy, startovní čísla a dresy či jedna z trofejí Světového poháru IAAF. Exponáty pocházejí z archivů IAAF a také z osobních darů sportovců, včetně ambasadorů letošního Kontinentálního poháru IAAF.

Přímo na domácí návštěvníky je pak cílena sekce, která jednak mapuje českou (a československou) účast na Světovém a Kontinentálním poháru, a také přibližuje projekt „Ostrava fandí kontinentům“, jenž je součástí kampaně pro nadcházející ročník 8. a 9. září.

Výstavu zahájily členka Rady IAAF Sylvia Barlagová a Jana Pittmanová, ambasadorka Kontinentálního poháru IAAF 2018 a dvojnásobná mistryně světa na 400 m překážek. Ta zapůjčila na výstavu zlatou medaili z mistrovství světa a sama ji uložila do výstavní vitríny.

Mezi zahajujícími byli také primátor Ostravy Tomáš Macura, předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, ředitel ČAS Tomáš Janků, což je mimo jiné vítěz Světového poháru IAAF v Aténách 2006. Aktivními atlety přítomnými na zahájení výstavy budou dva z českých patronů Kontinentálního poháru IAAF, trojnásobný halový světový šampion na 400 m Pavel Maslák a stříbrný tyčkař z halového MS v roce 2016 Jan Kudlička. Janků, Maslák a Kudlička věnovali na výstavu své tretry a dresy.

„Výstava přibližuje Kontinentální pohár, nejvýznamnější atletickou akci v České republice a samozřejmě v Ostravě. Její příprava a organizace zabrala čtyři roky. Přejeme si, aby sportovní akce měly přesah do veřejnosti. Do projektu Ostrava fandí kontinentům, který navazuje na Kontinentální pohár, se zapojil desítky škol z Ostravy a okolí. Věřím, že z mladých lidí vyrostou sportovci, možná světové, evropští nebo alespoň čeští šampioni,“ řekl primátor Tomáš Macura. „Kdyby z dětí a mladých lidí vyrostl byť jen jediný úspěšný sportovec, můžeme říct, že naše práce měla smysl a nebyla marná,“ dodala australská světová šampionka Jana Pittmanová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient