Search
Close this search box.

Výstava připomíná zakladatele Hlučína, krále Přemysla Otakara II.

Unikátní výstava Přemysl Otakar II., zakladatel Hlučína, a jeho dědictví měla v závěru srpna svou vernisáž v Muzeu Hlučínska. Zájemci si ji tam mohou prohlédnout až do 25. listopadu.
„Hlučín se pyšní řadou ojedinělostí. Jedna z nich sahá až do středověku a týká se vzniku města. Jde totiž o jediné slezské město založené králem Přemyslem Otakarem II. Nová výstava se věnuje osobnosti tohoto fundátora a jeho stopě ve Slezsku,“ řekl muzejní pedagog Jiří Neminář.

„V letošním roce si připomínáme kumulované přemyslovské výročí. Uplynulo již 740 let od tragického úmrtí železného krále a zároveň 700 od vzniku Opavského vévodství, stejně jako od úmrtí prvního vévody, Přemyslova levobočného syna Mikuláše,“ prozradil souvislosti ředitel muzea Metoděj Chrástecký. Podle něj by byla škoda, kdyby tato významná jubilea zapadla v konkurenci stého výročí založení republiky.

Výstava Přemysl Otakar II., zakladatel Hlučína, a jeho dědictví představuje osobnost panovníka a jeho potomky, na které se povětšinou v učebnicích zapomnělo.
„Nejvýznamnějším prezentovaným exponátem bude meč posledního mužského příslušníka přemyslovského rodu knížete Valentina Hrbatého, jenž zemřel až v roce 1521. Rituálně zlomený meč do Hlučína zapůjčí na dobu deseti dnů z muzea v Ratiboři,“ doplnil Jiří Neminář.

Metoděj Chrástecký k tomu podotknul: „Určitě se tedy vyplatí navštívit výstavu mezi 21. až 30. zářím. Ostatní exponáty budou samozřejmě k vidění po celou dobu trvání výstavy. Od partnerských muzeí jsme za tímto účelem zapůjčili řadu archeologických nálezů jako je kuchyňská keramika, komorové kachle, středověké zbraně a předměty denní potřeby. Pány určitě zaujme kompletně dochovaná drátěná košile.“

Nedílnou součást výstavy tvoří také interaktivní koutek, kde si návštěvníci prověří znalosti středověké kuchyně nebo si sestaví vlastní model města. Výstava je realizována za podpory města Hlučína a Moravskoslezského kraje. V prostorách muzea ji doplní ještě putovní výstava z Českých Budějovic Přemysl Otakar II. Král, rytíř a zakladatel. Obě výstavy potrvají až do 25. listopadu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient