Výstava Pozor, vyletí ptáček přijela do ostravského muzea

(Aktualizováno před )

Svět fotografie v minulém století, zejména pak v období první republiky přibližuje výstava Pozor, vyletí ptáček, instalovaná ve třetím patře Ostravského muzea. V úterý 19. června ji slavnostně zahájil primátor Ostravy Tomáš Macura. Současně pokřtil reprint historicky první ryze fotografické publikace Moravská Ostrava, kterou vydal v roce 1928 vlastním nákladem ostravský fotograf Karel Hůlek mladší.

Knihu připravil u příležitosti 10. výročí vyhlášení samostatného Československa a 100. výročí založení Vítkovických železáren. Její reprint je motivován 100. výročním vzniku samostatného československého státu.

Součástí vernisáže byl rovněž křest kalendáře Retro Ostrava 2019 – soukromého charitativního projektu zaměřeného na scénicky pojaté fotografie stylizované do období první republiky v reálných lokalitách Ostravy. Kmotrem kalendáře se stal reprezentant ČR ve stolním tenise, bývalý olympionik a medailista z MS a ME Petr Korbel. K pohodové náladě přispělo vystoupení dívčí kapely HALÓ?, působící při ZUŠ Eduarda Marhuly v Mariánských Horách.

Výstava Pozor, vyletí ptáček, kterou Ostravské muzeum zahajuje další kapitolu oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu, potrvá do neděle 2. září 2018. Její návštěvníci si mohou prohlédnout fotografické přístroje používané od roku 1900 do konce 20. století a seznámit se s prací vybraných fotoateliérů činných v Ostravě v dobách první republiky, jako byly fotoateliéry Spisar, Boček-Valentík, Wenzel, Hůlek, Tatka a další.

Vystavené fotoaparáty pocházejí ze soukromých sbírek; k vidění je i kompletně vybavený fotoateliér prvorepublikové rodinné firmy Jan Spisar – Albína Spisarová. Součástí prezentace je soubor soudobých fotografií Ostravy.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz