Search
Close this search box.

Výstava divadelních kostýmů potrvá až do závěru divadelní sezony

Výstava Jak se dělá divadelní kostým ve foyer Nové scény Divadla Josefa Kajetána Tyla mapuje na několika panelech tvůrčí proces výroby kostýmů od prvotního návrhu přes schválení až po jeho realizaci. Návštěvníci uvidí i několik autentických kostýmů, paruk a líčidel. Expozice byla zahájena v úterý 13. března a skončí se závěrem letošní divadelní sezony.

„Výstava je poděkováním a poctou pro všechny divadelní profese, které se významně podílejí na vzniku inscenace,“ uvedl ředitel divadla Martin Otava. Doplnil, že výstava představuje všechny složky zapojené do výroby: pánskou i dámskou krejčovnu, krejčovnu Malé scény, kloboučnickou dílnu, vlásenkářskou dílnu, garderobu, prádelnu i centrální sklad kostýmů a půjčovnu.

Expozice vede prostřednictvím dokumentárních fotografií návštěvníky na místa, kam se běžně nepodívají a představuje všechny pracovnice a pracovníky, kteří se na vzniku kostýmů podílejí. „Diváci se seznámí se všemi kroky výroby kostýmů od představení jejich návrhu u ředitele divadla, předávací poradu v dílnách, výběr materiálu, konzultace střihu s mistrovými, stříhání, zkoušení a šití,“ řekl vedoucí výroby kostýmů Jan Prýmek.

Jan Prýmek pracuje jako vedoucí výroby kostýmů od roku 1995, již v osmdesátých letech ale působil v divadle jako krejčí. Na starosti má početný tým, ve kterém je v současné době téměř 70 žen a pouze jeden muž. „Svého týmu si velmi vážím, protože v dnešní době není mnoho krejčových, které umí ušít frak nebo historický kostým, a každý, kdo k nám přijde, se ještě dlouho zapracovává. Podobná situace je i u vlásenkářek a kloboučnic,“ doplnil Jan Prýmek. Dodal, že má největší radost, když se mu povede skloubit požadavky kostýmních návrhářů s finančními a výrobními limity a inscenátoři jsou s výsledkem spokojeni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient