Výsledková „houpačka“ na Julisce přinesla mladým fotbalistům Dukly zasloužené body

Ve 14. kole celostátní dorostenecké ligy přivítali domácí dorostenci na umělé trávě na Julisce před pěknou návštěvou své vrstevníky z Viktorie Plzeň. Hosté před třemi dny odehráli vyrovnaný soutěžní zápas UEFA Youth League s celkem Realu Madrid, s nímž doma prohráli 1:2 gólem v poslední minutě nastaveného času. V tabulce celostátní ligy dorostu po třináctém kole patřila Viktorii Plzeň čtvrtá příčka, kterou po prohře na Julisce přenechali Sigmě Olomouc a Spartě Praha.

Dukla ve svižném zápase plném zvratů a pěkných výkonů hráčů obou mužstev dvakrát otáčela nepříznivé skóre, aby se v závěru dostala do dvougólového vedení, které hosté v nastaveném čase pouze stačili snížit na rozdíl jednoho gólu. Dukla si tak připsala po odpovědném výkonu všech řad zasloužené, vybojované tři body.

Dukla Praha 4:3(1:1) Viktoria Plzeň

Dukla Praha: Svítil – Veniger (K), Novák, Trávníček, Kovernikov – Studnička, Soukup, Bílek – Hodek (69. min. Houha), Dostál (79. min. Kozel), Ullman (89. min. Bican).

Branky: Dukla: Dostál (38. min.); Soukup (58. min.); vlastní Fišer (75.min.); Trávníček (86.min.). Plzeň: vlastní Novák (24.min.); Pecháček (52.min.); Vrba (90+2.min.z p.k.).

Ještě před zápasem přivítali zástupci Dukly zvlášť srdečně oba trenéry hostujících dorosteneckých družstev U19 J. Žiláka a U17 O. Šimla, protože oba po dobu aktivní hráčské kariéry hájili barvy Dukly Praha. J. Žilák asi před patnácti lety a O. Šiml ještě nedávno, když se zasloužil o postup Dukly do 1. ligy a odehrál i první prvoligový ročník s Duklou v sezóně 2011/2012.

V základní sestavě Plzně nastoupilo 9 hráčů, kteří byli aktéry zápasu před 3 dny mezi dorostem Viktorie Plzeň a Realu Madrid, z toho 4 hráči v tomto zápase zasáhli do hry až v průběhu zápasu. Na druhé straně v zápise o utkání byli jako hráči Dukly zapsáni „novici, mladíčci“ Hodek, Dostál, Bican, Kozel a Vilímek.

Po úvodní „seznamovací“ desetiminutovce získala Dukla výhodu prvního rohového kopu v 10. minutě, ale bez ohrožení branky hostí. Do první „pološance“ zápasu se dostala Dukla v 11. minutě, když po centrovaném míči na malé vápno, se k odraženému míči dostal Studnička, ale atakovaný protihráčem vystřelil nad branku Plzně.

V 15. minutě po kombinaci Soukup – Dostál z odraženého míče střílel Studnička ze 16 metrů, lehkou střelu však Mařík v brance Viktorie bezpečně chytil. O tři minuty později nebezpečnou střelu po zemi k levé tyči z 20 metrů vyslal agilní Bílek, ale brankář Mařík byl pozorný a nepříjemnou střelu kryl.

Plzeň si vytvořila první šanci ve 20. minutě, když po akci kapitána Šulce a přihrávce do pravého křídla na Selnara následoval centrovaný míč a ze 7 metrů zakončoval levý křídelník Hezoučký. Jeho střelu však stačil zblokovat dobře bránící Veniger.

Další gólová šance Plzně přišla o minutu později po trestném kopu z levé strany zahrávaném útočníkem Selnarem do prostoru značky pokutového kopu, kde byl nejhbitější plzeňský záložník Šulc, ale jeho hlavička z 10 metrů skončila naštěstí pro Duklu metr vedle branky.

Ve 22. minutě po akci Hodek – Studnička z odraženého míče zakončoval z pravé spojky ze 17 metrů Dostál, hostující brankář Mařík střelu po zemi kryl.

Poprvé se skóre změnilo ve 24. minutě, a to po dlouhém autovém vhazování levého obránce Halásze do malého vápna Dukly, kde hlavou prodlužoval míč stoper Gabriel a v nastalé „trmě vrmě“ před brankou Dukly se míč odrazil od stopera Dukly Nováka do branky a hosté vedli 0:1.

Hned o pět minut později mohlo být vyrovnáno, když po autovém vhazování zleva Kovernikovem na Dostála, hostující stoper Gabriel podkopl Dostála v pokutovém území a rozhodčí Černý odpískal pokutový kop pro Duklu. Exekuce se ujal Kovernikov, ale výborný brankář Mařík jeho přízemní střelu vystihl a vyrazil.

Dukla však nesložila zbraně a v 38. minutě, po tom, co Studnička vybojoval míč v souboji s hostujícím záložníkem Rudou, následovala akce po ose Bílek – Soukup – Studnička – Soukup – Ullman a po centru Ullmana na malé vápno zakončoval hbitý Dostál z 5 metrů k pravé tyči a vyrovnal na poločasových 1:1.

Ve 40. minutě domácí kapitán Veniger obdržel žlutou kartu za vražení do soupeře.

Do druhé půle nastoupila obě mužstva v nezměněných sestavách a Plzeň „přiložila pod kotlem“ se snahou o co nejrychlejší přechod středního pásma a kolmé přihrávky za obrannou linii Dukly. Již v 51. min. po získání míče v poli stoperem Gabrielem následoval dlouhý pas do levého křídla na útočníka Selnara, který si navedl míč na velké vápno a přihrál na středního útočníka Pecháčka, který nastřelil z 16 metrů tyč duklácké branky. „Manévry“ hostí pokračovaly a o půl minuty později stačil výborným zákrokem brankář Svítil vyrazit gólovou střelu na roh. Do třetice již Plzeňští byli v zakončení úspěšní, když v 52. minutě po rohovém kopu zleva zahrávaném Selnarem na bližší tyč, si naskočil na centrovaný míč střední záložník Šulc, který hlavičkou ze 7 metrů „koníčkem“ prudce vystřelil, brankář Svítil stačil ještě míč vyrazit na břevno, ale od břevna odražený míč dorazil do sítě Dukly dobíhající plzeňský střední útočník Pecháček, 1:2.

Duklu druhé vedení hostí v zápase vyburcovalo k vyšším obrátkám. Hned v 53. minutě po získání míče Trávníčkem následovala přihrávka do levého křídla na Ullmana, jenž si vyměnil míč se Studničkou a vystřelil z hranice velkého vápna, ale hostující brankář Mařík stačil jeho prudkou střelu pod břevno reflexivně vyrazit na roh.

V 54. min. zastavil pronikajícího Kovernikova v poli podkopnutím zezadu hostující kapitán Šulc, za což dostal ŽK.

V 55. minutě si Dukla vypracovala další gólovou příležitost po kombinaci Kovernikov, Veniger, Studnička, Veniger, Soukup, Ullman a po jeho centru zleva na malé vápno odkud z 5 metrů zakončoval nabíhající Dostál. Naneštěstí pro Duklu jeho prudká rána „jen“ trefila stojícího bezmocného hostujícího brankáře do prsou, od nichž se odrazila mimo branku Plzně.

Vyrovnání se Dukla dočkala v 58. minutě, když hostující záložník Kodýdek přihrál přímo na atakujícího Soukupa, od něhož putoval míč přes Bílka a Studničku do levého křídla na Ullmana, který přihrál „pod sebe“ nabíhajícímu Soukupovi a ten zleva ze 7 metrů vyrovnal na 2:2.

V 59. minutě v další gólové šanci po rohovém kopu zleva zahrávaném Dostálem, hlavičkoval Hodek ze 7 metrů metr vedle hostující branky.

S chutí hrající hráči Dukly se v 75. min. poprvé v zápase dostali do vedení, když v poli v tvrdém souboji s hostujícím levým obráncem Halászem Soukup přihrál míč doleva na Studničku, který přihrávkou na malé vápno vybídl ke skórování nabíhajícího Houhu, jehož střelu ještě tečoval hostující stoper Fišer a byla mu připsána vlastní branka, 3:2 pro Duklu.

V 80. minutě hostující Selnar obdržel žlutou kartu za simulování pádu po střetu s Trávníčkem v pokutovém území Dukly.

Další gólová šance Dukly přišla v 81. min. po výměně přihrávek mezi Soukupem a Ulmanem a po následném centru na čerstvě střídajícího Kozla, jenž z 8 metrů nastřelil jen bránícího plzeňského protihráče.

V téže minutě na druhé straně se vyznamenal brankář Svítil, když hosté vyšachovali obranu Dukly a brankář Dukly chytil samostatný nájezd plzeňských hráčů.

V 85. min. zopakoval dobrý výběr místa Kozel, který po kombinaci Veniger-Ulman- Studnička – Kozel, zakončoval sám proti brankáři Maříkovi z 8 metrů, ale brankář Plzně jej vychytal.

Plzeň se pak snažila zvrátit vývoj utkání zjednodušením a zrychlením hry a přechodu do útoku. Obranná linie Dukly však pracovala jistě a Dukla vyrážela do rychlých protiútoků. V jednom takovém brejku stáhl hostující stoper Fišer rukama unikajícího Kozla, za což dostal v 86. min. žlutou kartu. Z následného trestného kopu z levé strany 40 metrů od branky Plzně zahrál Studnička přesný křížný pas do pravého křídla, kde si výborně naběhl Houha, a po jeho křížném centru na prostředek zakončoval z 9 metrů Trávníček na 4:2 pro Duklu.

Ani za tohoto stavu hosté neskládali zbraně a kolmými míči na nabíhající hráče se snažili dostat se do střeleckých pozic. Obrana Dukly však byla pozorná. V nastaveném čase po nákopu míče do linie obrany Dukly získali hosté v poli míč Kuhajdou, který poslal přihrávku do levého křídla, odkud odcentroval útočník Hezoučký a centrovaný míč zasáhl ruku křižujícího Venigera v pokutovém území Dukly – pokutový kop. V čase 90+2 min. pokutový kop proměnil hostující Vrba, když jeho střelu Svítil v brance Dukly vystihl, ale míč mu prošel pod tělem za brankovou čáru. Tím bylo završeno závěrečné skóre zápasu: 4:3 pro Duklu.

Velmi dobře rozhodovala trojici rozhodčích v čele s O. Černým.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.