Vyškovští hasiči získali novou seskokovou matraci

Zachytí pád osoby z až pětadvacetimetrové výšky a to v situacích, kdy se hasiči nemohou dostat k ohroženému vnitřkem budovy, ani z vnější strany pomocí záchranného koše z automobilového žebříku. Záchrannou nafukovací matraci mají nově na stanici profesionálních hasičů ve Vyškově.

Symbolicky ji v pátek 7. září předal starosta města Vyškova Karel Goldemund krajskému řediteli HZS Jihomoravského kraje Jiřímu Pelikánovi. Město totiž matraci individuální dotací zaplatilo. „Umístěná je ve složeném stavu v nástavbě automobilového žebříku na stanici Vyškov. Její nafouknutí trvá asi 50 vteřin a k její manipulaci jsou potřeba čtyři hasiči. V nafouknutém stavu má rozměry 4,6 x 4,6 metru, vysoká je skoro dva a půl metru, váží 81 kilogramů. Cena záchranné matrace činila bezmála 300 tisíc korun,“ vyjmenoval ředitel územního odboru Vyškov Václav Kovář.

Její životnost je 15 let. „Seskoková matrace je prostředek určený pro nejkrajnější možnost záchrany lidí z výšek, ať už se jedná o požár výškové budovy nebo třeba vyhrožování sebevraždou. Na jednu stranu nás těší, že ji ve Vyškově máme, na druhou si všichni přejeme, aby ji profesionální hasiči nikdy nemuseli využít,“ naznačil starosta Goldemund.

Vyškov je tak po Brnu druhým městem v Jihomoravském kraji, které tímto speciálním záchranným prostředkem disponuje. „Díky podpoře města Vyškova máme v případě mimořádné události další možnost účinné záchrany životů obyvatel našeho města z výškových budov v případě požárů nebo jiných mimořádných událostí,“ ocenil ředitel Kovář.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak