Hasiči ve Vyškově budou v červnu slavit. Pochlubí se novým autem

S novým užitkovým požárním vozem vstupuje Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Vyškova do letošního výročí. Sbor si totiž připomíná 150 let od svého založení. Funguje tak od roku 1868, kdy se utvořil sedmičlenný ustavující výbor.

Půjde o auto pro pětičlennou posádku značky Ford Ranger, v zadní části rámu podvozku bude mít namontované tažné zařízení, počítá se rovněž s nutnými hasičskými prvky a zařízením včetně dvou beden na uložení výbavy. Cena vozu je bezmála 735 tisíc korun včetně DPH. Momentálně po ukončení poptávkového řízení dochází u vozu ke kompletaci prvků dle požadavků hasičů.

Jde o další krok k modernizaci vybavení jednotky. V loňském roce nechalo město opravit fasádu zbrojnice včetně věže na Smetanově nábřeží. Právě vedení radnice si uvědomuje dlouhodobou obětavost a nasazení členů jednotky. „Je to důležité výročí nejen pro sbor, ale i pro všechny obyvatele našeho města. Každá jednotka si přeje mít co nejlepší vybavení a v praxi při skutečném zásahu zužitkovat perfektní výcvik a připravenost, ze strany vedení vyškovské radnice se proto snažíme dlouhodobě a opakovaně dobrovolné hasiče finančně podporovat,“ zdůraznil starosta Vyškova Karel Goldemund.

V letech 2008 až 2016 radnice investovala do objektu bezmála 5,5 milionu korun. Právě před deseti lety vznikl investiční záměr, který výraznější opravy rozložil do několika let. Zbrojnice se tak dočkala i nové a zateplené střechy nad budovou a garážemi, nových oken, modernějších garážových vrat, oprav ústředního vytápění a plynoinstalace i výstavby nového sociálního zařízení, prádelny a sušárny. „Významné poděkování patří všem bývalým velitelům jednotky a pochopitelně tomu současnému, na svém postu dlouhodobě působícímu Vojtěchu Surákovi. Zvláštní poděkování patří i ženám, které mají pro náročnou službu svých mužů a partnerů pochopení a zbytečně se nemračí pro jejich případný pozdní příchod domů,“ doplnil starosta Goldemund.

Ten vyškovský je nejstarším dobrovolným hasičským sborem v regionu. I proto oslavy pojme ve velkém stylu. „Toto významné jubileum si nejprve připomeneme v pátek 15. června taktickým cvičením na objektu radnice, a to za účasti profesionálních hasičů. Hlavní oslavy se pak odehrají o týden později 22. června po celý den v prostorách naší zbrojnice na Smetanově nábřeží. Kromě výstavy historické i moderní požární techniky zájemci uvidí ukázky zásahové a záchranářské činnosti. Pojmeme je nejen dle aktuálních postupů, ale ukážeme rovněž, jak probíhaly v dobách minulých,“ naznačil velitel jednotky Vojtěch Surák.

Jednotlivé ukázky předvedou nejen domácí, ale i členové spřátelených jednotek, které vyškovští zvou. „V programu si každý rozhodně najde to své. Jedni se raději kochají pohledem na moderní techniku, jiní si libují v historickém vybavení. Na diváky čeká několik atraktivních zásahů,“ lákal velitel jednotky, která momentálně čítá 22 členů.

Při příležitosti oslav vyjde také barevná publikace o zhruba 80 stranách. Půjde o pestré ohlédnutí za stopadesátiletou historií. „Určitě je čím se pochlubit a o čem psát. Součástí publikace bude pochopitelně i bohatý fotografický materiál,“ zmínil velitel Surák.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient