Search
Close this search box.

Odhalení vyškovského památníku padlým v 1. světové válce proběhne při jubilejním ZpívejFestu

Žena svírající kabát, který připomíná podobu padlého muže. Kontrast krásy života a tragiky války. Pod rukama zlínského akademického sochaře Radima Hankeho vzniká z pískovce památník padlým v 1. světové válce. Město Vyškov tak v polovině září získá důstojnou připomínku sto let starých událostí. Socha bude umístěná u vstupu na vyškovský hřbitov.

Vedení radnice je přesvědčené, že ztvárnění památníku padlým bude vkusné a srozumitelné. „V průběhu jarních měsíců vznikla sádrová předloha sochy určená pro památník v měřítku 1:1. Práce i v dalším období probíhaly podle plánu,“ ujistil místostarosta Vyškova Karel Jurka.

Vedení města rozhodlo, že slavnostní odhalení památníku se uskuteční v průběhu jubilejního 10. ročníku mezinárodního festivalu dětských pěveckých sborů ZpívejFest, který startuje v neděli 9. září. Odhalení sochy připadne na čtvrtek 13. září. „Nechtěli jsme, aby autor sochu osadil na místo ve velkém předstihu. Nakonec se tak z logických důvodů stane bezprostředně před jejím slavnostním odhalením,“ oznámil starosta Vyškova Karel Goldemund.

Socha vysoká 210 centimetrů bude osazená na umělou terénní podnož ve tvaru nízké čtyřboké pyramidy. Kamenná deska poslouží k pokládání květin, rovněž na ní bude vysekaný nápis Obětem první světové války.

Vznik památníku je největší akcí města k letošnímu 100. výročí konce 1. světové války.

V Turistickém informačním centru Vyškov jsou rovněž od začátku roku k dispozici výroční turistické známky ze speciální edice stého výročí vzniku Československa. Sběratelé z jedné strany kulaté vypalované plakety obdivují prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka, z druhé je pak právě ztvárnění památníku padlým. „O dřevěné suvenýry je velký zájem. Turistická známka stojí třicet korun, sběratelé si mohou zakoupit i výroční turistickou nálepku rovněž s figurou ženy akademického sochaře Hankeho, kterou si například nalepí do svého cyklodeníku,“ sdělila referentka infocentra Michaela Štěrbová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient